Pomembna začimbnica v kulinariki Foto: Profimedia
Majaron (Majorana hortensis Moench L.) spada v družino ustnatic, domača imena zanj so majeran, majeron, majoran, marjon, mažoran, marejon ... Je grmičasto razraslo do 20 centimetrov visoko zelišče, ki je lahko trajnica ali enoletnica. Tanko steblo je štirirobo in rahlo dlakavo. Listi so jajčasti, celorobi, nasprotno nameščeni, sivkasto zelene barve. Porasli so z nežnimi dlačicami. Cvetovi so bledo rožnati in združeni v glavičaste klase na koncu poganjkov. Majaron cveti od junija do oktobra. Raste kot gojena rastlina v vrtu pa tudi podivjano po travnikih in celo tik ob cestiščih.
Rastlina vsebuje eterično olje, mineralne soli, čreslovine. Majaron uporabljamo kot začimbnico za juhe, prikuhe, solate, ribje jedi ... Zel nabiramo od junija do avgusta.
Lahko je trajnica ali enoletnica. Foto: Profimedia
Zdravilni učinki majarona so številni, med drugim pospešuje prebavo in skrbi za dobro delo prebavil. Ugodno deluje na sluznico dihalnih poti, zato ga uživamo pri astmi, bronhitisu, vnetem grlu, nosnem vnetju, senenem nahodu. Pomirja razbijanje srca. Zdravi tesnobo, uporablja se kot naravno pomirjevalo. Znižuje krvni pritisk in zvišano telesno temperaturo kot posledico psihičnega izvora. Blaži bolečine pri menstruaciji.
Majaronovi listi so porasli z nežnimi dlačicami. Foto: Shutterstock
Riž, gobe in še malo majarona Foto: Shutterstock
Z majaronovim oljem si pomagamo pri glavobolu, tudi pri želodčnih in črevesnih težavah. Pomaga pri potovalni slabosti. Priporočajo ga pri napetih mišicah in otrdelosti vratu, blaži tudi revmatične bolečine.
ČAJ PRI TEŽAVAH Z ŽELODCEM IN ŽOLČEM
Čajno žličko posušenega majarona prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut in precedimo. Neoslajen čaj pijemo trikrat po eno skodelico na dan.
ČAJ PRI VNETEM MEHURJU
Štiri jedilne žlice posušenega majarona prelijemo z dvema litroma vrele vode. Čaj pustimo stati 10 do 15 minut, precedimo. Neoslajenega pijemo čez ves dan.
ČAJ ZOPER ANGINO
Pripravimo poparek iz listov in cvetnih koškov majarona. Uporabimo tri žlice suhega zelišča in liter vode. Pustimo stati deset minut. Pijemo trikrat dnevno eno skodelico. Čaj osladimo z gozdnim, hojinim ali smrekovim medom.
TINKTURA IZ MAJARONA PRI NESPEČNOSTI
Potrebujemo 10 dag posušene zeli majarona, 1 liter 80-odstotnega alkohola, 3 dl destilirane vode.
Posušen majaron prelijemo z alkoholom in destilirano vodo. Mešanico dobro pretresemo in zapremo. Kozarec postavimo za tri tedne na senčno mesto, večkrat ga pretresemo. Precedimo in nalijemo v temne stekleničke. Približno 20 kapljic tinkture pokapljamo na kocki sladkorja. Kocko zaužijemo zvečer pred spanjem.
MAJARONOVO MAZILO PRI ZVINIH
Pet čajnih žličk na drobno narezanega svežega majarona prelijemo s štirimi jedilnimi žlicami 80-odstotnega alkohola, damo v kozarec, kjer naj stoji približno eno uro. Potem dodamo tri jedilne žlice kokosovega masla in ga v vodni kopeli segrevamo; sproti mešamo, da se dobro raztopi. Skozi gazo ali fino cedilo precedimo in nalijemo v kozarčke in dobro zapremo. Mazilo hranimo v hladilniku. Pomaga pri zvinih, poškodbah, ki se težko celijo.
INHALACIJA PRI ANGINI, ASTMI, BRONHITISU
Lahko si pripravimo inhalacijo z majaronom, tako da 20 dag majarona zavremo v litru vode; ko se rahlo ohladi, inhaliramo zjutraj in zvečer. Po večernem inhaliranju še enkrat zavremo in lonec z majaronovim prevretkom postavimo v sobo, kjer spimo. Za vsak dan in vsako inhalacijo si moramo pripraviti svež majaron.
MASAŽNO OLJE
Potrebujemo kozarec s širokim grlom in pokrovom, sveže narezan majaron, oljčno olje. Majaron narežemo in ga nadevamo v kozarec, tako da ga je približno tri četrtine kozarca, čez prelijemo oljčno olje do vrha in kozarec dobro zapremo. Postavimo ga na sončno okensko polico za šest tednov. Po tem času precedimo skozi gosto gazo ali fino cedilko. Nalijemo v temne stekleničke. Olje hranimo v hladnem in temnem prostoru, ne v hladilniku (če je dobro oljčno olje, se v hladilniku strdi).
Olje pomaga kot masaža pri krčih, napetih mišicah po napornih pohodih. Uporabljamo ga za blaženje revmatičnih bolečin in otrdelosti vratu, tudi pri krčnih žilah. Primerno je za ude, ki jih pesti protin, in za prsni koš ob prehladih. Bolna mesta masiramo zjutraj in zvečer, tako da olje vtremo v kožo.
MAJARONOVA OMAKA
Potrebujemo dve jedilni žlici olja, dve jedilni žlici moke, pol žlice majarona, juho, eno jedilno žlico kisle smetane, limonin sok, sol.
Moko in majaron rahlo prepražimo na olju, zalijemo z juho in pokuhamo, precedimo, dodamo žlico kisle smetane in okisamo z limoninim sokom. Omako ponudimo h kuhani govedini, pečeni kokoši ali pečenim ribam.
KORUZNA JUHA Z MAJARONOM
Potrebujemo 40 dag sladke koruze v zrnju, 1 liter juhe, 3 dag sesekljanih svežih listov majarona, sol, poper.
Koruzno zrnje do mehkega skuhamo. V mešalniku zmešamo kuhano koruzo z nekaj žlicami juhe, nakar to pretlačimo skozi sito v kozico. Dolijemo preostalo juho, pokrijemo in pustimo pet minut počasi vreti na zmernem ognju. Na koncu vmešamo majaron, po okusu osolimo in popopramo ter počasi kuhamo še pet minut.
SIRNI NAMAZ
Potrebujemo sirni namaz s smetano, oljčno olje, skodelico drobno narezanega majarona. Sirni namaz s smetano stresemo v večjo posodo, dodamo sesekljan majaron, dobro premešamo. Dobljeni masi dodamo še jedilno žlico oljčnega olja, da se boljše maže.
KIS Z MAJARONOM
V liter dobrega domačega jabolčnega kisa damo tri vejice svežega majarona. Kis naj stoji v temnem prostoru tri tedne, nakar ga lahko uporabljamo.