Na ljubljanskih Žalah so se danes dvanajsto leto zapored ob osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč, ki ga je zasnoval arhitekt Marko Mušič, poklonili vsem, ki so svoje življenje izgubili v prometnih nesrečah. Ambasadorki Zavoda Varna pot, ki pomaga žrtvam prometnih nesreč, Milena Kepic in Sonja Mikulan sta položili spominski venec in simbolno svečko. Prisotne so nagovorili številni govorci. Med njimi državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Andrej Rajh, Marko Mušič ter ustanovitelj in predsednik Zavoda Varna pot in predsednik Evropskega združenja žrtev prometnih nesreč Robert Štaba.
Slovesnosti so se udeležili tudi policisti, predstavniki Združenja šoferjev in avtomehanikov dolomiti Ljubljana, predstavniki verskih skupnosti, ki so se pridružili z mislijo na povezanost in podporo žalujočim, ter drugi. Besede podpore so delili ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore, bivši škof evangeličanske cerkve Geza Filo ter imam Adnan Merdanović. Za glasbeno spremljavo je poskrbel trobilni kvintet Policijskega orkestra.
V Zavodu Varna so s slovesnostjo obeležili tudi svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč, ki bo v nedeljo, 17. novembra. Slogan za celotno desetletje se glasi Spominjamo se, pomagajmo, ukrepajmo. Globalnemu sloganu je v letošnjem letu dodan nov, Tisti Dan, ki se dotika dne, ko se je žrtvam za vedno ustavil ali spremenil tok življenja. Vsak ima svojo zgodbo tistega dne, ki jo svojci, prijatelji in znanci za vedno nosijo v spominu. Emocionalni naboj tistega dne je tako močan, da za vedno ostane v našem spominu.
"Vsako leto pri tem čudovitem spomeniku razmišljamo, kaj nam ta spomin in opomin sporočata," je dejal Robert Štaba. Poudaril je, kako težko je, ko obvestilo o prometni nesreči svojcem žrtve spremeni življenje. Ob tem se je vprašal, ali smo se iz teh zgodb, ko so se ljudje v prometnih nesrečah hudo poškodovali ali v njih izgubili življenje, kaj naučili. "Saj se zdi, da mnogi živimo v prepričanju, da bomo živeli večno, a življenje na koncu vselej pripelje do tega mesta," je na Žalah dejal Štaba.
Povedal je tudi svoje osebne izkušnje z evropskimi združenji žrtev prometnih nesreč in opozoril na pomisleke glede medsebojnih nesoglasij. Poudaril je, da na koncu ni pomembno, kako izgledata svečka ali plakat, temveč to, da so mnogi izgubili svoje ljubljene in da ta bolečina ostaja neizmerna. "Želim vam veliko ljubezni, ker samo ljubezen lahko pozdravi te rane," je še dodal Štaba.
Ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore se v svojem govoru dotaknil pomena odgovornosti in sobivanja. "Odgovornost mora biti del mojega življenja, del mojega notranjega bistva in moje rasti," je dejal in pozval vse, od voditeljev države do verskih predstavnikov, naj prispevajo k temu, da bi odgovornost postala središčna vrednota v vsakdanjem življenju.