Mariborska občina ta mesec pričenja pilotni projekt ozaveščanja ljudi o ravnanju z odpadki na prireditvah, katerega namen je pripraviti standarde in vodnik po ravnanju z odpadki za organizatorje vseh prireditev v mestu. Kot je na današnji predstavitvi projekta, ki poteka pod sloganom "Uživam na polno, z odpadki ravnam odgovorno" povedal župan Saša Arsenovič, je občina poskrbela, da je v mestu čez vso poletje vse več prireditev, je pa zato treba poskrbeti tudi za infrastrukturo, ki te vsebine omogoča: "Želimo, da bi mesto bilo lepše in bolj čisto čez celo leto. Izziv za vse in vsakogar izmed nas pa je, da se po eni strani zabavamo, po drugi strani pa mislimo tudi na jutrišnji dan, ko je treba iti po tem istem mestu, kjer smo se zabavali, v službo ali po opravkih."
Pri ločevanju odpadkov bodo pomagali promotorji
In kako bo akcija potekala? Na prireditvah glasbene turneje Restart tour, ki jo organizira Temma-X in bodo v avgustu in septembru potekale na Trgu Leona Štuklja (Luka Basi, Senidah, Dan D in Vlado Kreslin, Parni Valjak, Toni Cetinski) bodo postavili dve zbirni postaji oziroma stojnici za ločevanje odpadkov, ki bosta jasno označeni, in na katerih bodo obiskovalci lahko predajali različne vrste odpadkov, plastenke, pločevinke, papir, steklo, mešane komunalne odpadke pa tudi biološke odpadke.
"Verjamem, da bo okolica po prireditvah v prihodnje lepša in čistejša, kot je danes."
"Na obeh stojnicah bo tudi naša promotorka, ki bo obiskovalcem pomagala pri pravilnem ločevanju odpadkov. To bodo zdaj prve prireditve, na katerih bomo sistem vzpostavljali in verjamem, da bo okolica po prireditvah v prihodnje lepša in čistejša, kot je danes," je povedala Irena Bartok iz Snage.
Nova povratna embalaža kot kolekcija za zbiratelje
Da so lahko takšne akcije uspešne, meni tudi Peter Keček iz Temme-X: "Mi imamo za sabo organizacijo res velikega števila koncertov po vsej Sloveniji in eden najbolj perečih problemov so dejansko prav odpadki. Zato smo se mi s tem začeli ukvarjati že pred leti in na naših koncertih ponujamo pijačo v povratnih kozarcih, za katere obiskovalci plačajo kavcijo. Količina odpadkov je od takrat kar za 70 odstotkov manjša in verjamem, da bo način, ki ga občina vpeljuje zdaj, pomagal k še dodatnemu zmanjšanju odpadkov na dogodkih in da bodo ljudje še tisto, kar so kljub povratnim kozarcem še vseeno odvrgli na tla, zdaj vendarle odložili v za to namenjene posode."
Narediti bi bilo potrebno takšno povratno embalažo, ki je uporabnik ne bi želel vrniti.
Projektu se pridružuje tudi Zavod za turizem Maribor, direktor Jure Struc je ob tem napovedal celo vrsto dogodkov, od Street food marketa, Operne noči do festivala Stare trte. "Še posebno pohvalo pa si zaslužijo kolesarski dogodki, ki te dni potekajo pod Pohorjem in zaradi katerih so trenutno zapolnjene vse namestitvene zmogljivosti v Mariboru in okolici." Je pa župan Arsenovič Struca postavil pred poseben izziv: "Narediti bi bilo potrebno takšno povratno embalažo, ki je uporabnik ne bi želel vrniti. Torej, da bi bila tako lepa, da bi ljudje zbirali kolekcije kot denimo Čarobni december 2021, Festival Lent 2022 in tako dalje, kar bi bila dodatna reklama za naše čudovito mesto."