Cenovno ugodni obroki pogosto vključujejo krompir, vendar ne tistega, ki prihaja z majhnega francoskega otoka Noirmoutier, zahodno od Nantesa. Najdražji na svetu so majhni rumeni gomolji, njihova cena se povzpne tudi do 500 evrov za kilogram. Rastejo samo v z minerali bogati otoški zemlji Biskajskega zaliva – zaplati zemlje, ki diši po morju in algah.
Krompir Bonnotta je skrbno gojen in še bolj skrbno pobran na vrhuncu zrelosti v maju, ko imajo kmetje za to časa le teden dni. Takrat se 2500 trgačev zbere ob zori in dela do sončnega zahoda. Ročno izruvajo gomolj, da lahko zlat krompir zasije na mizah najboljših svetovnih restavracij.
Zanj je značilna nežna limonina aroma, diši po oreščkih, prepoznaven je slan, mineralen okus, ki se dolgo ohrani v ustih. Uporabljajo ga za juhe, solate, kreme ali pireje, a ne glede na to, kako ga uporabijo – najpomembneje je, da lupine, ki ohranja esenco morja in zemlje, ne olupijo.
Toda francoska poslastica ima jeznega nasprotnika. Britanska veriga supermarketov Tesco je pred leti začela komercializirati krompir in ga prodajati po ceni 2,20 evra za kilogram.
Navadni sorodniki francoskega krompirja rastejo med gomolji na oni strani Rokavskega zaliva, na britanskem ozemlju. Otok Jersey ima podobno podnebje in zemljo, a poznavalci trdijo, da je francoski krompir vseeno okusnejši.
Otok na zahodni obali Francije svoje slave ne dolguje le krompirju, temveč tudi ljubki arhitekturi, desetinam kilometrov peščenih plaž in dišečih borovcev, ki rastejo kot veliki dežniki.
S kopnim je otok povezan s stoletnim nasipom in novejšim mostom, ki vodi v naravno oazo, vredno pozornosti.