Po očitkih, da za vse posnetke ni mogoče dokazati, da so nastali na farmi Ljutomerčan, je tokrat odgovorilo Društvo AETP in novinarjem, ki tematiko spremljamo, ter Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) poslalo slabo uro dolg posnetek, ki zraven grozot prikazuje tudi okolico posnetega. Ob tem so zapisali, da so dokaze posredovali z namenom, da se novinarji in inšpektorji sami prepričamo, če gre za verodostojne posnetke ali ne. V njem so zajeti posnetki iz 16 minutnega videa, o katerem smo podrobno poročali v Večeru. Zapisali so, da so izbrali tiste, ki so po njihovem pomembni za prekrškovni postopek, dodali so še več posnetkov iz let 2021 in posnetke skritih kamer. Predvidoma ta teden bo montaža z dokaznim gradivom dostopna tudi širši javnosti na spletni strani društva.
Ker je Večerova ekipa prejšni teden nenapovedano obiskala omenjeno farmo, lahko po pregledu posnetka rečemo, da se okolica na posnetkih sklada z videnim na farmi. Poslano gradivo prikazuje nove grozote, ki jih v prvem posnetku, ki ga je društvo objavilo, ni videti. Videti je še več očitno dalj časa ne odstranjenih trupel, odprte rane, razžrto kožo, izredno umazana tla, iztrebke, ki bi jih bilo treba očitisiti prej, ... A tokrat niso izrezane zgolj grozote, ampak lahko vidimo tudi okolico.
V posnetku se tokrat pojavijo tudi nekateri datumi prasitve, 13. junij ter v enem od naslednjih kadrov 5. julij 2020, nato pa se kamera premakne na dalj časa neodstranjen nabrekel kadaver in očitno dalj časa neoskrbljeno rano. Tokrat lahko na podlagi posnetka okolice potrdimo, da je bil odprt kadaver, iz katerega so gomazeli organi, res posnet na farmi Ljutomerčan. Novinarska vprašanja o nadaljnjih ukrepih in verodostojnosti posnetkov smo naslovili na Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in v delnem odgovoru so nam potrdili, da so posnetek na elektronski naslov prejeli zjutraj, pri čemer nas je zanimalo, kakšni bodo ukrepi glede pristojnih na farmi. "Ukrepi na farmi so že bili izvedeni - izdana je bila odločba za odpravo ugotovljenih neskladij in uveden prekrškovni postopek," so odgovorili. Na vprašanje, kako lahko ukrepa inšpekcija na podlagi videnega in ali se lahko izvajajo ukrepi za nazaj, pa so odgovorili: "Ali je treba kakšno dejstvo dokazovati ali ne, odloča uradna oseba, ki vodi postopek. Dokazi se izvedejo praviloma po tem, ko se ugotovi, kaj je v dejanskem pogledu sporno ali kaj je treba dokazati. Pri uvedbi prekrškovnega postopka je potrebno upoštevati zastaralni rok. Postopek o prekršku ni dopusten, če pretečeta dve leti od dneva, ko je bil prekršek storjen." A v konkretnem primeru, če so posnetki nastali v letih 2020 in 2021, zastaralni rok še ni dosežen.