Slovensko javnost in politiko že skoraj dva tedna razburja nabava kitajskih ventilatorjev. Podjetje Geneplanet je namreč z zavodom za blagovne rezerve sklenilo pogodbo za dobavo 220 ventilatorjev, do sedaj so jih dostavili 110. Za sklenitev posla z omenjenim podjetjem je posredoval minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. Prejšnji teden pa se je v oddaji Tarča na TV Slovenija odprlo še vprašanje medicinske ustreznosti ventilatorjev za umetno predihavanje Siriusmed R30.
Gantarjeva salomonska odločitev
Ministrstvo za zdravje je nato odločilo, da bodo 90 ventilatorjev Siriusmed R30, ki jih je Geneplanet že dobavil zavodu za blagovne rezerve, obdržali ob zagotovilu dodatne opreme, 20 ventilatorjev, ki so še v skladišču v Rojah, pa bodo vrnili. Poleg tega bodo prekini tudi pogodbo za dobavo preostalih 110 ventilatorjev, ki bi jih moralo podjetje Geneplanet še dobaviti. Salomonsko odločitev, ki jo je po naših informacijah prvenstveno sprejel zdravstveni minister Tomaž Gantar sam, uradno pa na predlog strokovne skupine pod vodstvom Bojane Beović, je že posredoval direktorju zavoda za blagovne rezerve Tomiju Rumpfu. Odločitev, da država obdrži le 90 dobavljenih ventilatorjev, naj bi ministru olajšala stroka, ki je omenjene ventilatorje uvrstila med manj in srednje zmogljive, ki jih je mogoče dobiti na trgu.
Šarec: Knafelj ni bil v igri za ministra
Za zdravnika dr. Riharda Knaflja, ki je bil deležen groženj s smrtjo zaradi strokovnih stališč o kakovosti naročenih ventilatorjev, je stopila Zdravniška zbornica Slovenije. Napade nanj ostro obsoja. Pismo podpore je včeraj Knaflju podpisalo tudi 83 njegovih sodelavcev s kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino. Bivši predsednik vlade Marjan Šarec pa je pojasnil ozadje svojega poznanstva s Knafljem. Počivalšek se je namreč spraševal o verodostojnosti Knafljeve presoje glede ventilatorjev, saj da je svetovalec stranke LMŠ. Šarec je včeraj povedal, da je Knafelj pomagal pri pripravi programa stranke LMŠ in da je sodeloval pri pripravi strankinega kongresa leta 2018. "Pozneje pa kakšnih večjih stikov nismo več imeli, saj niti ni bil v igri za ministra," je dejal Šarec, ki s Knafljem prav tako ni delil pogleda na težave slovenskega zdravstva.
Geneplanet vztraja, da ventilatorje Siriusmed R30 uporabljajo v Veliki Britaniji, Nemčiji, Italiji in na Nizozemskem