Javnofinančni primanjkljaj v prvem četrtletju nižji kot lani, junija najnižja medletna inflacija v zadnjih treh letih

STA
28.06.2024 11:36

Skupne prihodke so nominalno najbolj povečali socialni prispevki, ki so se medletno zvišali za 352 milijonov evrov ali za 14,2 odstotka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Javnofinančni primanjkljaj je v prvem letošnjem četrtletju znašal 309 milijonov evrov oz. dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), je danes objavil statistični urad. S tem je bil nižji kot pred letom dni, ko je nanesel 448 milijonov evrov oz. 3,1 odstotka BDP. Javni dolg je bil konec marca pri 45,4 milijarde evrov oz. 70,7 odstotka BDP.

Kljub primanjkljaju je bila rast skupnih prihodkov države na začetku leta za 2,8 odstotne točke višja od rasti skupnih izdatkov.

V sektorju država je bilo že trinajsto četrtletje zapored zaznati rast skupnih prihodkov. Ti so znašali 7,061 milijarde evrov in so bili medletno višji za 725 milijonov evrov oz. za 11,4 odstotka.

Skupne prihodke so nominalno najbolj povečali socialni prispevki, ki so se medletno zvišali za 352 milijonov evrov ali za 14,2 odstotka. Davčni prihodki so se povečali za 261 milijonov evrov ali za 8,7 odstotka. Med temi so se najbolj povečali prihodki od davkov na proizvodnjo in uvoz, in sicer za 138 milijonov evrov ali za 7,6 odstotka. Prihodki od tekočih davkov na dohodke in premoženje so se okrepili za 124 milijonov evrov ali za 10,5 odstotka.

Prihodki od obresti so se povečali deveto četrtletje zapored, in sicer so se tokrat za 36 milijonov evrov ali za 42 odstotkov.

Skupni izdatki države so znašali 7,370 milijarde evrov in so se v primerjavi z enakim obdobjem lani zvišali za 586 milijonov evrov ali za 8,6 odstotka.

V letni primerjavi so se najbolj povečala sredstva za zaposlene, in sicer za 291 milijonov evrov ali za 16,9 odstotka. Socialna nadomestila v denarju in naravi so bila višja za 285 milijonov evrov ali za 10,7 odstotka, vmesna potrošnja pa za 98 milijonov evrov ali za 11,4 odstotka.

Izdatki za bruto investicije v osnovna sredstva so se okrepili za 71 milijonov evrov ali za 9,3 odstotka. Izdatki za obresti pa so prvič po petih četrtletjih upadli in so bili nižji za 43 milijonov evrov ali za 23,4 odstotka.

Konsolidirani bruto javni dolg države, ki je bil ob koncu prvega trimesečja pri 45,4 milijarde evrov, je bil v primerjavi z enakim lanskim obdobjem nominalno višji za dobre tri milijarde evrov, v deležu BDP pa 1,5 odstotne točke nižji, v primerjavi s koncem lanskega leta pa je bil nominalno višji za 1,7 milijarde evrov, v deležu BDP pa 1,5 odstotne točke višji. Četrtletno se je zvišal predvsem dolg iz naslova dolgoročnih dolžniških vrednostnih papirjev.

Dolg države na centralni ravni je znašal 44,5 milijarde evrov ali 69,3 odstotka BDP, na lokalni ravni pa 1,1 milijarde evrov ali 1,7 odstotka BDP.

Skladi socialne varnosti so bili ob koncu prvega letošnjega četrtletja brez dolga.

 

Vaše mnenje šteje! Sodelujte v anketi in pomagajte izboljšati Večer:

Anketa o zadovoljstvu bralcev Večera!
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta