Pobudniki iz Katedrale svobode, Zbora za republiko in ActTanka, ki združujejo osebe iz sveta kulture, znanosti in podjetništva, opozarjajo, da aktualna politična kultura v državi ni dobra, komunikacija med politiko in mediji pa je preveč enostranska. Pot do normalno delujoče države po njihovem mnenju vodi prek dialoga in zavezništva politične sredine.
Pristranska in enostranska komunikacija med mediji in političnimi predstavniki ter med vladnimi in nevladnimi organizacijami vodi v "vsestranski kulturni boj, ki ovira normalno delovanje države", so zapisali v sporočilu Katedrale svobode. Slovenija je, pravijo, v prelomnem obdobju, saj državljani upajo, da se končuje tranzicija iz preteklega sistema. Dodajajo, da je pri nas še posebej težavna dolgotrajna zdravstvena kriza. Sicer običajna protestna združevanja pa se marsikje in marsikdaj spreminjajo iz dobronamernih mirnih zborovanj v nestrpne, nasilne in za demokracijo neproduktivne poulične konfrontacije, so opozorili.
"Slovenija ne sme obtičati v sovražnih sporih in spopadih za oblast," so zapisali in izpostavili, da bo leto 2022 za državo velik izziv, saj bi umetno ustvarjene delitve v letu treh volitev ovirale delovanje institucij in oteževale življenja ljudi.
Pobudniki se zavzemajo za sproščanje, sodelovanje in povezovanje na politični sredini, prav tako pa iščejo poti, kako bi zaživela slovenska moderna politična kultura. Po njihovem mnenju je namreč "celovita sredina lahko pristno ljudska, svobodomiselna, spoštljiva do izročil prejšnjih generacij". Zato bi bilo, pišejo, ključno, da bi vladne in opozicijske sredinske stranke oblikovale zavezništvo, ki bi slovenskemu političnemu prostoru prineslo "tretjo možnost".
Podpisniki pobude so Matej Avbelj, Peter Jambrek, Ernest Petrič, Janez Podobnik, Dimitrij Rupel, Ivan Štuhec, Žiga Turk, Marko Voljč in Tomaž Zalaznik.