Kdo je "bolj" za upokojence, Šarec s tvitom okaral ministrico

STA, GR.G:
20.11.2018 20:29

SAB za kompromis glede izplačevanja letnega dodatka za upokojence

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Alenka Bratušek
Robert Balen

SAB je na novinarski konferenci predstavila kompromisni predlog glede izplačevanja letnega dodatka za upokojence. Predlagajo, da bi se ta v prihodnje namesto v petih izplačeval v treh višinah, kar je zdaj treba uskladiti v koaliciji. Ker predlog odstopa od zavez v koalicijski pogodbi, ki predvideva dve višini, ga bo moral potrditi še svet SAB.
Kot je na novinarski konferenci povedala predsednica SAB Alenka Bratušek, je bilo na sobotnem koalicijskem vrhu, tudi s finančnim ministrom, dogovorjeno, da se za izplačilo dodatka zagotovi 33 milijonov evrov več kot letos, ni pa bilo dogovora o tem, v koliko višinah naj se dodatek izplačuje. Zlasti v DeSUS naj bi namreč vztrajali, da se dodatek izplačuje v petih višinah, medtem ko so v SAB vztrajali, da se držijo koalicijske pogodbe, kjer je zapisano, da se dodatek izplačuje v dveh višinah.
V SAB so po besedah Bratuškove predvsem v želji, da ne bi izpadlo, da niso pripravljeni na iskanje rešitev, zadeve znova premislili in tako zdaj predlagajo kompromisni predlog, da se dodatek izplačuje v treh višinah, trenutno ga v petih. In sicer bi upokojenci, ki prejemajo zajamčeno pokojnino (512 evrov), prejeli 410 evrov letnega dodatka. Upokojenci, katerih pokojnina znaša med zajamčeno pokojnino in 1,6-kratnikom minimalne pokojnine (okoli 850 evrov), bi prejeli 270 evrov dodatka, upokojenci z višjimi pokojninami pa 150 evrov dodatka. Pri tem v SAB po besedah Bratuškove tudi želijo, da se takšna rešitev zapiše v zakon.
Po besedah predsednice SAB je treba zdaj predlog uskladiti še v koaliciji, predvsem "z eno stranko", potrditi pa ga mora tudi svet SAB, saj odstopa od tistega, kar je zapisano v koalicijski pogodbi. Bratuškova pri tem verjame, da bo svet stranke predlog potrdil.
Model, kot ga predlaga SAB, bi po besedah Bratuškove državo sicer stal 160 milijonov evrov, če bi obveljal predlog iz koalicijske pogodbe, da se dodatek izplačuje v dveh višinah, pa bi strošek znašal okoli 178 milijonov evrov.
Predlog za tri višine letnega dodatka po besedah predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Janeza Sušnika podpirajo tudi v Zdusu, saj "upokojencem zagotavlja višjo vrednost izplačil, kot smo pričakovali". Pri tem se tudi v Zdusu zavzemajo, da se takšna rešitev zapiše v zakon. Sicer pa naj bi vse Zdusove predloge za izboljšanje položaja upokojencev preučili na skupnem sestanku s koalicijo, za katerega je po njegovih besedah že dogovorjeno, da bo sklican.

Erjavec: Koalicija v soboto brez dogovora o višini dodatnih sredstev za regres upokojencem

Prvak DeSUS Karl Erjavec in vodja poslancev DeSUS Franc Jurša sta zatrdila, da se koalicijski vrh v soboto ni dogovoril, za koliko bodo povečali sredstva za regres upokojencem in kako bo ta izplačan. Tako zagotavlja tudi minister za finance Andrej Bertoncelj in zanika nekatere današnje navedbe predsednice SAB Alenke Bratušek.
Po sobotnem vrhu koalicije partnerji niso razkrivali podrobnosti dogovora glede proračuna. Premier Marjan Šarec je povedal le to, da bodo v četrtek na seji vlade obravnavali in predvidoma potrdili predlog novele zakona o izvrševanju proračuna. Ostalo je še eno odprto vprašanje, o katerem pa da se morajo dogovoriti nekateri koalicijski partnerji.
Erjavec konkretnega predloga ni želel komentirati, je pa začuden, da je takšen predlog, ki po njegovih navedbah prinaša manj denarja, kot predlaga DeSUS, na novinarski konferenci podprl tudi predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Janez Sušnik. Predlog DeSUS po Erjavčevih navedbah namreč predvideva 40 milijonov evrov več sredstev za regres upokojencem, predlog SAB pa manj, "zato se sprašujem, čigave interese zagovarja" Sušnik, je dodatno ob robu srečanja obrambnih ministrov EU v Bruslju dejal Erjavec.

Karl Erjavec
Andrej Petelinšek

Šarec s tvitom okaral ministrico

S tvitom se je odzval tudi premier Marjan Šarec. "Cel dan spremljam javne debate okrog boja za upokojence. Moje pričakovanje je bilo, da se bosta dotična partnerja dogovorila. A ni bilo mišljeno preko tiskovnih konferenc. Korektno bi bilo Karla Erjavca počakati, da se vrne iz tujine," je zapisal Šarec.
{twitter}https://twitter.com/sarecmarjan/status/1064951887185760256{/twitter}

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta