KPK ni ugotovila kršitve protikorupcijske zakonodaje pri letovanjih Janše z Dimnikom in Marčičem

M.R.
21.02.2022 12:08

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) v predhodnem preizkusu ni ugotovila kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije pri letovanjih predsednika vlade Janeza Janše z lobistom Božom Dimnikom in lastnikom podjetja Marand Andrejem Marčičem. Zato je postopek ustavila, so danes sporočili s KPK. Je pa zaradi "zaznanih korupcijskih tveganj v postopkih javnih naročil" generalnemu sekretariatu vlade izdala priporočila.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednik vlade Janez Janša
Matija Sušnik/DZ

Postopek je bil uveden na podlagi sumov, izpostavljenih v nekaterih lanskih medijskih objavah, ki so se nanašale na druženja predsednika vlade Janeza Janše na Jadranu, kjer je bil fotografiran na jahti Andreja Marčiča in tudi na tako imenovanih počitnicah na Mavriciju, kjer je bil v družbi lobista Boža Dimnika

Komisija je v postopku pregledala portal javnih naročil in druge dostopne podatke, pregledala evidenco lobističnih stikov ter pridobila podatke, pojasnila in dokumentacijo od generalnega sekretariata vlade in ministrstva za zunanje zadeve. V KPK poudarjajo, da ni mogoče vsakega stika predstavnika javnega sektorja s predstavnikom zasebnega sektorja avtomatično opredeliti kot lobističnega.

Je pa KPK pri javnih naročilih zaznala določena korupcijska tveganja in sum kršitev iz pristojnosti državne revizijske komisije. Zato je KPK državni revizijski komisiji podala predlog za uvedbo postopka o prekršku, generalnemu sekretariatu vlade pa je izdala priporočilo, naj v primerih, ko zaradi zaupnosti dela razpisne dokumentacije te ne more v celoti objaviti na portalu javnih naročil, omogoči alternativni način seznanitve z razpisno dokumentacijo. "In to na način in v rokih, da bo v postopek lahko pritegnjenih čim več gospodarskih subjektov oziroma da bo zagotovljena konkurenca med ponudniki," so še zapisali na KPK, hkrati pa so sekretariatu priporočili, naj upravljanje zaznanih korupcijskih tveganj preuči v okviru načrta integritete.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta