Letošnje poletje drugo najtoplejše v zadnjih 58 letih, najbolj izstopal julij

STA, M.R.
06.09.2019 15:49

Letošnje meteorološko poletje, ki zajema mesece junij, julij in avgust, je bilo v Sloveniji po predhodnih, delnih in še ne povsem preverjenih podatkih nadpovprečno toplo in suho ter nadpovprečno osončeno, je objavila Agencija RS za okolje. Zagotovo pa je, da je bilo letošnje poletje drugo najtoplejše od leta 1961, toplejše je bilo le poletje 2003.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Sezonski odklon temperature zraka od povprečja obdobja 1981-2010 je na državni ravni znašal 2,5 stopinje Celzija, zato je letošnje poletje drugo najtoplejše od leta 1961 oz. odkar merimo vremenske spremenljivke. Toplejše je bilo le poletje 2003 z odklonom 3,1 stopinje Celzija. Letošnje poletje je po temperaturah prehitelo poletje 2017, ki je imelo odklon 2,3 stopinje.
Nadpovprečno topli so bili vsi trije meseci poletja, največji odklon na ravni države pa je bil junija in je znašal skoraj rekordnih 4,2 stopinje Celzija, kar je le za odtenek manj od doslej še vedno najtoplejšega junija iz leta 2003, so izpostavili na agenciji za okolje.
Značilnost minulega meteorološkega poletja je tudi, da je bila količina padavin podpovprečna, osončenost pa nadpovprečna. Na ravni države je količina padavin dosegala okoli 84 odstotkov dolgoletnega povprečja, najbolj suh pa je bil zahodni del države, kjer je ponekod padlo le za od 40 do 60 odstotkov dolgoletnega povprečja padavin.
Zelo suh mesec letošnjega poletja je bil junij, ko je na ravni države padlo le 50 odstotkov povprečne količine padavin. Julij je bil nadpovprečno namočen, avgust pa ponovno podpovprečno.
Trajanje sončnega obsevanja je bilo na državni ravni za skoraj 12 odstotkov daljše od dolgoletnega povprečja, kar letošnje poletje uvršča med šest najbolj osončenih od leta 1961.
Po letni statistiki temperature in padavin je bilo letošnje poletje podobno nekaterim suhim in vročim poletjem v minulih letih, vendar je bil lahko vremenski potek precej različen.
Kot še izpostavljajo na agenciji za okolje, dolgoletni niz meritev v Sloveniji kaže na ogrevanje ozračja pri tleh v zadnjih desetletjih, pri čemer je ogrevanje najmočnejše prav poleti. Na ravni Slovenije znaša linearni temperaturni trend od leta 1961 že okrog 0,55 stopinje Celzija na desetletje.
V tem tisočletju smo imeli le tri poletja z negativnim temperaturnim odklonom, pa še ta je bil za poletje 2014 zelo blizu ničle. Tudi trend upadanja poletnih padavin je na državni ravni statistično značilen in znaša v obdobju od leta 1961 okrog tri do štiri odstotke na desetletje. Zadnjih pet poletij je imelo na državni ravni podpovprečno količino padavin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta