Vlada je na današnji dopisni seji sprejela spremembe pravil pri odrejanju karantene na domu ob visoko tveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom. Spremembe uvajajo dodatne izjeme od karantene v zdravstvu, šolstvu in socialnem varstvu ob posebnih pogojih, je po seji pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar. Spremembe bodo veljale od srede.
Spremembe pri odrejanju karanten:
- Zaposleni v zdravstvu, sociali in šolstvu ob tesnem stiku z okuženim ob vsakodnevnem testiranju in uporabi FFF2 mask izjema od karantene.
- Ob stiku z okuženim sošolcem izjema od karantene učenci, dijaki in študenti ob vsakodnevnem sedemdnevnem testiranju in uporabi FFP2 mask.
- Šolski oddelki v karanteno v primeru več kot 30-odstotkov okuženih učencev s koronavirusom znotraj oddelka v 14 dneh.
Na predlog Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je vlada med izjeme od napotitve v karanteno na domu umestila tudi tiste, ki so zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu ter vzgoji in izobraževanju. Ob tem se bodo morali zaposleni po tveganem stiku z okuženo osebo sedem dni vsakodnevno testirati bodisi s hitrimi testi za samotestiranje bodisi pri izvajalcih hitrega testiranja. Hkrati bodo morali pri delu uporabljati zaščitne maske tipa FFP2.
Med izjeme bodo po novem ob stiku spadali tudi predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih, če bo do visoko tveganega stika prišlo v okviru vzgojno-izobraževalnega procesa. Tudi navedeni se morajo v obdobju sedem dni vsakodnevno testirati.
Koliko otrok je v karanteni?
Na današnji dan je po podatkih Sledilnika za covid-19, ki se sklicuje na podatke ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, v karanteni 33.213 osnovnošolcev v skupno 1583 oddelkih, pa tudi 8558 dijakov, v skupno 354 oddelkih. V karanteni je tudi 3456 predšolskih otrok v skupno 230 oddelkih.
Šolski oddelek bodo po novem napotili v karanteno, če bo število okužb s koronavirusom v posameznem oddelku v obdobju 14 dni preseglo 30 odstotkov glede na vse učence v posameznem oddelku, je v izjavi po seji vlade pojasnil Poklukar.
Mlajšim od 12 let ni treba izpolnjevati PCT-pogoja
Vlada je tudi spremenila odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z novim koronavirusom, ki zdaj bolj jasno določa izjemo od določbe, po kateri mlajšim od 12 let ni treba izpolnjevati PCT-pogoja. Gre za izjemo, ki določa, da morajo učenci opravljati testiranje s hitrimi antigenskimi testi za samotestiranje za potrebe vzgojno-izobraževalnega programa, ali pa gre za testiranje s hitrimi testi, na podlagi katerega se za učence uveljavi izjema od karantene na domu v skladu s predpisom o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku. Pri tem se navedeno samotestiranje šteje tudi za izpolnjevanje PCT-pogoja za udeležbo v glasbeni šoli, obšolskih dejavnostih in pri kolektivnem uresničevanju verske svobode, je sporočila vlada.
Prav tako se določa izjema glede pogostnosti testiranja s hitrim antigenskim testom za samotestiranje za tiste učence, dijake, študente in udeležence izobraževanja odraslih, ki se morajo vsakodnevno presejalno testirati v obdobju sedmih dni od visoko tveganega stika namesto napotitve v karanteno na domu v skladu z odlokom, ki ureja izjeme od karantene na domu po visoko tveganem stiku.
Poklukar je povedal, da se z omenjenim odlokom med drugim otrokom zagotavlja 20 hitrih antigenskih testov za samotestiranje na mesec. Dopolnjeni odlok določa, da učencem ni treba opravljati vsakodnevnega samotestiranja namesto napotitve v karanteno na domu, če izpolnjujejo pogoj prebolevnosti oz. pogoj prebolevnosti v kombinaciji s cepljenjem, ali predložijo dokazilo o negativnem rezultatu hitrega antigenskega testa, ki ni starejši od 24 ur od odvzema brisa.
Delež pozitivnih skoraj 63-odstoten
V primerjavi z nedeljo pred enim tednom je včerjašnje število potrjenih okužb precej višje. V nedeljo 10. januarja je bilo namreč potrjenih 2529 okužb, 2. januarja letos pa 1010.
Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji po zadnjih podatkih aktivnih 70.760 okužb (včeraj 66.777). Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh znaša 3340 (včeraj 3152), sedemdnevno povprečje dnevno potrjenih okužb pa 6381 (včeraj 6029).
Včeraj je bilo v bolnišnicah hospitaliziranih 566 bolnikov s covidom-19, na oddelkih za intenzivno nego pa jih je 158. Najmlajši pacient na navadnih oddelkih je star 14 let, na oddelkih za intenzivno pa ima najmlajši bolnik 25 let. Vlada je tudi sporočila, da je včeraj zaradi covida-19 umrlo sedem oseb.