Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov se je dvignilo na 1198, kar je 131 več kot dan prej. V zadnjih 14 dneh so potrdili 664 okužb na 100.000 prebivalcev oziroma 47 več kot dan prej.
Za primerjavo, pred natanko letom dni so pri nas opravili 4326 PCR-testov in potrdili 794 okužb. Delež pozitivnih testov je takrat znašal 18,4 odstotka. V bolnišnicah se je v tem obdobju lani zdravilo 313 ljudi, 56 jih je potrebovalo intenzivno nego.
V torek so opravili tudi 20.685 hitrih testov, ki jih v primeru pozitivnega izvida praviloma preverijo še s PCR-testi.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.180.046 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.103.994.
Pred natanko letom dni smo v Večeru poročali o hitrih antigenskih testih, ki so bili takrat novost. "Dostopni so pri internetnih ponudnikih v tujini, kot kaže, pa bodo na voljo tudi v Sloveniji. Strokovnjaki domačo uporabo teh testov odsvetujejo, saj je kljub poenostavljenemu postopku uporabe potrebno strokovno znanje, potreben pa je tudi pravilen odvzem brisa," smo poročali takrat.
Kako delujejo antigenski hitri testi?
Profesorica Maja Rupnik, mikrobiologinja, vodja raziskovalnega laboratorija pri NLZOH: "Zelo enostavno si lahko predstavljamo, da je virus sestavljen iz dednega materiala, to je genoma, in iz ovoja iz lipidov in beljakovin, ki ta genom obdajajo. Protitelesa se vežejo na proteine v ovoju. Antigenski test uporablja v laboratoriju pridobljena protitelesa, ki naj bi bila specifična samo za protein novega koronavirusa. Če so ti proteini v vzorcu prisotni, se protitelesa z njimi povežejo in to vidimo na testu kot obarvano črtico, kar pomeni pozitiven rezultat." A tveganje pri uporabi hitrih testov obstaja, je pred letom dni pojasnila mikrobiologinja: "Zelo zahtevno je pridobiti tako dobra protitelesa, ki bi vezala samo protein novega koronavuirusa in bi razlikovala med novim koronavirusom in drugimi koronavirusi, in to je eden od dejavnikov, ki lahko vplivajo na lažno pozitiven rezultat."
Profesorica Maja Rupnik, mikrobiologinja, vodja raziskovalnega laboratorija pri NLZOH je oktobra lani dejala, da je stroka do hitrih testov še vedno zadržana. "Proizvajalec sicer navede podatke o zanesljivosti, ki pa so določeni v kontroliranih razmerah. V realnih razmerah je treba test potem ponovno preizkusiti. Eden od dejavnikov, ki vplivajo na zanesljivost testa, je na primer pogostnost bolezni v populaciji. Manjša ko je pogostnost, manjša je dejanska zanesljivost testa. Hitri testi so primerni za situacije, ko je prevalenca bolezni visoka in ko uporabniki poznajo tveganja, povezana z lažno negativnimi in lažno pozitivnimi rezultati."
Pojavlja se nova različica
Direktor NIJZ Milan Krek je na današnji novinarski konferenci povedal, da je največja obremenitev novih okužb med šolarji in študenti ter med zaposlenimi. Opozarja, da se število intenzivnih postelj počasi povečuje. "Razmere lahko še obvladujemo do nekje 130 postelj. Ne želimo si, da bi presegli to številko, vendar če bomo nadlajevali v tem tempu, bo do tega zagotovo prišlo."
Krek je pojasnil, da trenutno prevladuje delta različica, a da se rojeva že nova, ki je še za 20 odstotkov bolj kužna od delte. "Pripraviti se moramo na nov izziv. Epidemije ni konec, čeprav se nekateri obnašajo kot, da je je."
Kakšna je situacija leto dni kasneje?
Danes so hitri testi v redni uporabi, vsak dan jih pri nas opravijo več tisoč. Hitre teste, ki pokažejo okužbo z novim koronavirusom, od sredine februarja potrjujejo še s PCR-testom. Od 13. februarja pa do konca septembra je bilo opravljenih 5,6 milijona hitrih testov, do konca avgusta je pri 32.205 osebah test pokazal pozitiven rezultat.
Podatki, ki jih je nedavno objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), pa kažejo, da se od februarja do konca septembra 4387 oziroma 13,6 odstotka tistih, ki so bili pozitivni na hitrem testu, ni udeležilo testiranja s PCR-testom. Glede na podatke o pozitivni napovedni vrednosti hitrih antigenskih testov Marko Kern iz Sledilnika za covid-19 predvideva, da bi bila okužba med temi skoraj 4400 osebami dejansko potrjena s PCR-testi pri okoli 3300 posameznikih.