Erdogan v parlament vložil predlog za napotitev vojakov v Libijo

STA, A.L.
30.12.2019 17:54

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je parlament zaprosil za potrditev njegovega načrta o napotitvi vojakov v Libijo. V parlament je namreč danes romal ustrezen predlog, o katerem naj bi poslanci odločali že v četrtek. Z več strani medtem prihaja nasprotovanje vojaškemu posredovanju v tej državi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Erdogan je že minuli teden napovedal, da bo parlament zaprosil za mandat za napotitev sil v Libijo, je pa takrat kot datum odločanja omenjal 8. ali 9. januar. Potrditev predloga naj bi bila zagotovljena, saj ima v parlamentu njegova Stranka za pravičnost in razvoj (AKP) skupaj z zavezniško nacionalistično MHP večino.
Turčija v Libiji podpira mednarodno priznano vlado narodne enotnosti (GNA) premierja Fajeza al Saradža s sedežem v Tripoliju. Kot zatrjujejo v Ankari, jih je prav ta zaprosila, naj v luči napadov rivalskih sil v državo napotijo svoje enote.
Turški parlament je sicer že pred dnevi ratificiral dogovor o varnostnem in vojaškem sodelovanju z libijsko vlado, za napotitev vojske v Libijo pa je bila potrebna ločena pobuda.
Poslanci glavne opozicijske stranke CHP so že napovedali, da bodo predlogu nasprotovali, češ da bi morala dati Turčija v Libiji prednost diplomatski rešitvi.
Tudi egiptovski zunanji minister Sameh Šukri in njegov italijanski kolega Luigi di Maio sta danes v telefonskem pogovoru izrazila nasprotovanje tujemu vojaškemu posredovanju v Libiji. Ta bi namreč zaviral možnosti za politični dogovor, so sporočili z egiptovskega zunanjega ministrstva.
Razmere v Libiji so bile tudi predmet ločenih telefonskih pogovorov nemške kanclerke Angele Merkel z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in Erdoganom. S Putinom sta po navedbah Kremlja govorila o pomembnosti okrepitve političnih in diplomatskih prizadevanj za rešitev krize v Libiji. O možnostih za to je govorila tudi s turškim predsednikom, še piše dpa.
Libija je vpeta v konflikt med mednarodno priznano vlado in silami odpadniškega generala Kalife Haftarja, ki je povezan z rivalsko vlado v mestu Tobruk na vzhodu države. Haftarjeve sile so aprila sprožile ofenzivo za zavzetje Tripolija, ki pa je trenutno na mrtvi točki.
Obe strani imata sicer svoje tuje podpornike. Medtem ko Saradža med drugim podpirata Turčija in Katar, so na strani uporniškega generala Egipt, Združeni arabski emirati, Savdska Arabija in Rusija. Pojavlja se zaskrbljenost, da bi lahko več let trajajoč konflikt v Libiji dobil regionalne razsežnosti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta