V četrtkovem večernem videonagovoru je izrazil tudi razočaranje zaradi razdeljenosti Evropske unije glede uvedbe novih sankcij proti Rusiji.
Ruske sile v Donbasu izvajajo deportacije in množične poboje civilistov, je opozoril Zelenski in obsodil "jasno politiko genocida, ki jo izvaja Rusija", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Sedanja ofenziva okupatorjev v Donbasu lahko povzroči, da bo območje postalo nenaseljivo," je dejal in ruske sile obtožil, da želijo požgati Severodoneck in druga mesta na vzhodu države.
Svetovalec Zelenskega: Če Rusija ne bo poražena, sledi tretja svetovna vojna
Oglasil se je tudi svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. "Rusija mora biti poražena v Ukrajini, ali pa bo ta konflikt povzročil tretjo svetovno vojno," je rekel za ukrajinsko televizijo. Zahodne države da se tega zavedajo, zato bodo Ukrajini poslale nove zaloge orožja.
Moskva pet hrvaških diplomatov razglasila za nezaželene osebe
Moskva je pet diplomatov hrvaškega veleposlaništva v Rusiji razglasila za nezaželene osebe, je danes po poročanju ruske tiskovne agencije Tass sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
S povračilnimi ukrepi je Rusija Hrvaški zagrozila že aprila, ko je ta z ruskega veleposlaništva v Zagrebu izgnala 24 ruskih diplomatov in članov osebja.
"Kot odgovor na neprijateljske korake, ki jih je storil Zagreb, da bi zmanjšal obseg ruske diplomatske misije, je Tomislav Car (hrvaški veleposlanik) prejel noto, ki pet zaposlenih na hrvaškem veleposlaništvu v Moskvi razglaša za 'persona non grata'," je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
Ministrstvo je hrvaškemu veleposlaniku z noto izrazilo "močan protest zaradi neutemeljenih poskusov hrvaških oblasti, da okrivijo Rusijo za vojne zločine v Ukrajini in zagotavljanja vojaške pomoči hrvaške strani neonacističnemu kijevskemu režimu".
Hrvaška je iz države že 11. aprila izgnala 18 ruskih diplomatov in šest članov administrativno-tehničnega osebja ruskega veleposlaništva v Zagrebu. Rusija je takrat izrazila močan protest in zagrozila s povračilnimi ukrepi.
Potem ko ruski vojski ni uspelo zavzeti Kijeva in Harkova, je svoja prizadevanja usmerila v popolno osvojitev Donbasa, industrijskega območja, ki je že od leta 2014 pod delnim nadzorom proruskih separatistov.
Bogati lastnik jeklarne Azovstal bo tožil Rusijo
Po dostopnih podatkih najbogatejši Ukrajinec Rinat Ahmetov je napovedal tožbo proti Rusiji zaradi uničenja na območju velike jeklarne Azovstal v Mariupolu, katere lastnik je, med neprekinjenim ruskim obleganjem pa je postala ujetništvo enot ukrajinske obrambe in številnih civilistov, ki so se umaknili v njene rove.
Ahmetov je izračunal, da je zato, ker je jeklarna Azovstal v veliki meri uničena, posli pa stojijo, izgubil okoli 20 milijard dolarjev. Ruskega predsednika Vladimirja Putina je imenoval vojni zločinec, ruske operacije v Ukrajini pa po njegovem niso nič drugega kot genocid.
Ukrajinski mediji so objavili, da Ahmetov drugače od številnih ukrajinskih milijarderjev z začetkom vojne ni zapustil domovine. Zdaj je za portal mrlp.city razložil, da bi bil odhod sramoten in nedopusten.
Škodo je utrpela tudi železarna Iljič, ki je del njegovega koncerna SCM Holding.
Ruske sile stopnjujejo ofenzivo in skušajo zasesti Severodoneck, ki bi ga lahko doletela enaka usoda kot Marioupolj, ki je bilo po večtedenskem obleganju uničeno, poroča AFP. Prav tako skuša obkoliti mesto Lisičansk.
Ruska vojska znova obstreljuje tudi mesto Harkov na severovzhodu države, kjer so se danes ob zori znova oglasile sirene za letalski napad. V četrtkovem obstreljevanju Harkova je umrlo devet ljudi, 19 pa je ranjenih, po besedah Zelenskega vsi civilisti. Med žrtvami sta tudi petmesečni dojenček in njegov oče, mati pa je bila huje ranjena, je povedal ukrajinski predsednik.
Proruski separatisti trdijo, da so zavzeli ukrajinsko mesto Liman
Proruske separatistične sile so sporočile, da so zavzele ukrajinsko mesto Liman, ki se nahaja na poti do ključnih vzhodnih mest pod nadzorom Kijeva. Ukrajinske oblasti so medtem sporočile, da je bilo od začetka vojne v mestu Severodoneck ubitih približno 1500 ljudi. Hkrati pa so reševalci v mestu Mariupolj pod ruševinami našli približno 70 trupel.
"Skupaj z ruskimi silami smo osvobodili in prevzeli popoln nadzor nad 220 naselji, vključno z Limanom," so na Telegramu zapisali uradniki iz proruske separatistične regije Doneck. Mesto Liman se sicer nahaja na severu vzhodne regije Doneck in leži na poti do Kramatorska, glavnega mesta Donecka, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Srditi spopadi medtem potekajo tudi na obrobju Severodonecka, ki velja za eno od zadnjih mest regije Lugansk, ki ga še vedno nadzoruje ukrajinska vojska. Mnogi se bojijo, da bi ukrajinske sile v mestu kmalu lahko obkolili ruski in proruski vojaki, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Kot so sporočile ukrajinske oblasti, je bilo od začetka vojne v mestu ubitih približno 1500 ljudi. Med njimi so bili tako vojaki kot civilisti, od nekdanjih 130.000 prebivalcev pa jih je v mestu ostala le še desetina, je danes dejal vodja lokalne vojaške uprave Oleksandr Strjuk.
Po njegovih besedah je mesto tarča nenehnega obstreljevanja. 60 odstotkov stanovanjskih objektov naj bi bilo popolnoma uničenih, do 90 odstotkov stavb pa je poškodovanih in bo potrebnih večjih popravil, njegove besede povzema BBC.
Število ubitih raste tudi v pristaniškem mestu Mariupolj, ki so ga nedavno prevzele ruske sile. Po navedbah poslanca mestnega sveta Petra Andruščenka so reševalci na območju ene od nekdanjih tovarn našli približno 70 trupel, ki so bila pokopana pod ruševinami.
Zaradi okrepljene ruske ofenzive na vzhodu Ukrajine je predsednik Volodimir Zelenski izjavil, da se boji, da bo v veliki meri regija Donbas opustošena. "Mesta bi bila uničena, ljudje pa ubiti ali ugrabljeni. Gre za očitno politiko genocida," je še dodal.
Zelenski je tudi izrazil razočaranje, da EU ne uspe doseči soglasja za uvedbo novih sankcij proti Rusiji. "Koliko tednov se bo Evropska unija še dogovarjala o šestem svežnju?" je vprašal, poroča Deutsche Welle.
"Seveda sem hvaležen tistim prijateljem, ki se zavzemajo za nove sankcije. Toda od kod ljudem, ki blokirajo ta šesti sveženj, njihova moč? Zakaj jim je dovoljeno imeti takšno moč?" je dejal.
Novemu svežnju sankcij EU proti Rusiji nasprotuje Madžarska, predvsem zaradi načrtovanega embarga na uvoz ruske nafte, v zameno za katerega od unije zahteva milijardne subvencije. Za uvedbo sankcij je v EU potrebno soglasje vseh 27 članic.
Ruski lokalni politik od Putina zahteval, da konča vojno
Na družbenih omrežjih se je pojavil posnetek iz parlamenta regije na skrajnem jugovzhodu Rusije. Član komunistične stranke Leonid Vasjukevič v svojem in v imenu skupine kolegov od Putina zahteva, da prekine vojno v Ukrajini in umakne vojsko, ker v Ukrajini umirajo mladi ljudje, ki bi jih Rusija še kako potrebovala. Vasjukeviča so iz dvorane odstranili.
Moskva Zahodu očita, da proti Rusiji vodi "totalno vojno"
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes obtožil zahodne države, da z najrazličnejšimi orodji vodijo "totalno vojno" proti Rusiji, njenemu ljudstvu in kulturi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Zahod je napovedal vojno celotnemu ruskemu svetu. Kultura ukinjanja Rusije in vsega, kar je povezano z našo državo, je že dosegla točko absurda," je dejal Lavrov in se pri tem oprl na ukrepe proti ruskim pisateljem, skladateljem in drugim kulturnim ustvarjalcem.
Zahodne države, zlasti ZDA, je obtožil, da uporabljajo najrazličnejša orodja od gospodarskih sankcij do po njegovih besedah lažne propagande v svetovnem medijskem prostoru.
"V številnih zahodnih državah je vsakodnevna rusofobija postala brez primere in jo na naše veliko obžalovanje spodbujajo vladni krogi v številnih državah. Z gotovostjo lahko rečemo, da nas bodo te razmere spremljale še dolgo časa," je še dodal.
Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin 24. februarja začel invazijo na Ukrajino, so zahodne države sprejela stroge sankcije proti Rusiji. Obenem so številne kulturne institucije prekinile sodelovanje z ruskimi državni institucijami ali umetniki, ki so podprli rusko ofenzivo.