(FOTO) V Franciji enajsti protestni dan proti pokojninski reformi

STA, A.L.
06.04.2023 17:56

V Franciji danes na poziv sindikatov enajstič potekajo protesti in stavke po vsej državi proti pokojninski reformi. Na ulicah mest se je zbralo več sto tisoč ljudi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Poročali so o posameznih incidentih, tudi iz Pariza, kjer so radikalni protestniki zažgali del nadstreška lokala, kamor rad zahaja predsednik Emmanuel Macron.

Protesti potekajo v ozračju vse večjih napetosti med sindikati in vlado, ki je reformo sprejela mimo parlamenta in stavi na izgubo zagona protestnikov.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so se popoldne protestniki z napisi in zastavami sindikatov zbrali na ulicah mest od prestolnice Pariz do Montpelliera in Marseilla na jugu države.

Sindikat CGT trdi, da se je samo Parizu zbralo 400.000 ljudi.

Oblasti, ki podatkov o udeležbi še niso objavile, medtem pričakujejo, da se bo protestov po državi udeležilo med 600.000 in 800.000 ljudi, od tega do 90.000 v Parizu. Za varnost po državi skrbi 11.500 policistov.

Reuters

V prestolnici so poročali o nekaj incidentih. Ob bulvarju Montparnasse je po poročanju časnika Le Figaro skupina radikalnih protestnikov zažgala del nadstreška Macronovega priljubljenega lokala La Rotonde, kjer je leta 2017 proslavil svojo prvo zmago na predsedniških volitvah. Požar so gasilci hitro pogasili, sedaj pa lokal varuje policija. Iz prestolnice so poročali tudi o požigih avtobusnih postajališč.

Protestniki so vdrli tudi v poslopje, kjer ima prostore ameriško investicijsko podjetje BlackRock, prej pa je v njem bila francoska banka Credit Lyonnais, a so jih kmalu pregnali, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Reuters

V mestu Nantes na zahodu države je nekaj protestnikov v policiste metalo kamenje, ti pa so odgovorili s solzivcem. V Lyonu je bilo poškodovanih nekaj trgovin. V drugih krajih so protesti minili mirno.

Motnje so bile sicer manjše kot v prejšnjih dneh protestnih akcij, zlasti v prometu, ki je bolj tekoč, in v izobraževanju, kjer je ministrstvo naštelo manj kot osem odstotkov stavkajočih učiteljev.

EPA

Prvič, odkar od januarja potekajo nacionalni protesti in stavke proti reformi, ki predvideva dvig upokojitvene starosti z 62 na 64 let, je bil minimalno moten promet pariškega metroja. Po državi pa so odpovedali enega od štirih hitrih vlakov, navaja AFP.

O blokadi srednjih šol in univerz so danes poročali iz Lyona, Rennesa, Lilla in Parizu, tudi na prestižni univerzi Sorbonne. Zaradi blokad na vpadnicah v večja mesta so nastali prometni zastoji. Protestniki naj bi zaprli dostop do pariškega letališča Charles de Gaulle.

Reuters

Vlada medtem čaka na odločitev ustavnega sveta, ki bo 14. aprila odločil o ustavnosti zelo nepriljubljene reforme. Sodišče jo lahko v celoti ali delno potrdi ali zavrne.

Razsojalo bo po tistem, ko je vlada po tednih demonstracij in brezplodnih zasedanj narodne skupščine z uporabo ustavnega mehanizma 20. marca reformo sprejela mimo parlamenta. To je še dodatno zaostrilo njene odnose s socialnimi partnerji, pa tudi proteste.

Reuters

Tudi pogovori premierke Elisabeth Borne s predstavniki osmih največjih sindikatov so se v sredo končali brez dogovora. Sindikati, ki zahtevajo umik reforme, so pozvali k rekordni udeležbi na današnjih stavkah in protestih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta