(FOTO) Vključeno tudi slovensko znanje: Evropska raketa Ariane 6 prvič poletela v vesolje

STA, Va
09.07.2024 22:15

Po štirih letih prelaganja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Izstrelitev v Francoski Gvajani predstavlja poskus Evropske vesoljske agencije (Esa), da bi se po letih zaostanka uspešneje spopadla s svetovno konkurenco na področju vesoljskih tehnologij, zlasti pri prenosu satelitov v vesolje.

Izstrelitev so izvedli z enourno zamudo, potem ko so uspeli rešiti manjšo težavo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Prvi poskus izstrelitve je bil načrtovan za leto 2020, vendar je raketa Ariane 6 zaradi pandemije covida-19 in ponavljajočih se tehničnih težav ostala na tleh, kar je Evropo prikrajšalo za neodvisno pošiljanje težjih tovorov v vesolje.

Profimedia
Profimedia

Ariane 6 je sicer naslednica rakete Ariane 5, ki je julija lani po 27 letih zadnjič poletela v vesolje in tja ponesla dva satelita. Razvoj rakete Ariane 6 je stal okoli 4,5 milijarde evrov, njene merilne sisteme, ki omogočajo zajem podatkov v najzahtevnejših razmerah, pa je zagotovilo trboveljsko podjetje Dewesoft.

Tudi nova evropska raketa bo namenjena predvsem prenosu satelitov v vesolje, z njo pa si Evropa ob naraščajoči svetovni konkurenci, ki jo med drugim predstavlja ameriško podjetje SpaceX milijarderja Elona Muska, želi najti način za samostojno izstrelitev težjih tovorov v vesolje.

Ariane 6 bo tokrat v vesolje popeljala 17 kosov tovora, med njimi enajst mikrosatelitov. Letos bo sicer raketa opravila še en polet, leta 2025 šest, leta 2026 pa osem poletov.

Profimedia
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta