Znanstveniki odkrili revolucionarno metodo zdravljenja, ki lahko uniči do 99 odstotkov rakavih celic

M.R.
27.12.2023 13:28

Znanstveniki so predstavili revolucionarno molekularno udarno kladivo, ki uporablja svetlobo za natančno uničevanje rakavih celic.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Rakave celice
Science Photo Library/Sciencephoto/Profimedia

Ameriški znanstveniki z univerze Rice, teksaške univerze A&M in Univerze v Teksasu so identificirali novo metodo za boj proti rakavim celicam. Z uporabo infrardeče svetlobe za stimulacijo molekul aminocianina so inducirali sinhornizirane vibracije, ki so učinkovito prebijale membrane rakavih celic. 

Že pri majhnih odmerkih so se molekule aminocianina, ki jih običajno uporabljajo pri biopsiji, izjemno izkazale zaradi svoje stabilnosti v vodi in sposobnosti oprijemanja na zunanjo stran celic, kar je še posebej koristno pri odkrivanju raka. 

Pri mehanskem gibanju so več kot milijonkrat hitrejše od molekularnega motorja, ki ga je razvil Nobelovec Bernard Feringa. Aktivirati jih je mogoče z bližnjim infrardečim spektrom, ki je podoben infrardeči svetlobi, je pojasnil kemik James Tour. Inovacijo je opisal kot novo obdobje molekularnih strojev. 

Neinvazivno zdravljenje z znatnim uspehom

Uporaba bližnjega infrardečega spektra svetlobe je pomembna, ker omogoča prodor globoko v telo, potencialno pa lajša nekirurško zdravljenje raka znotraj kosti in organov.

Pri poskusih na vzgojenih rakavih celicah je tehnika molekularnega udarnega kladiva pokazala izjemno, 99-odstotno uspešnost pri uničevanju kancerogenih celic. Poskusi na miših s tumorji melanoma so privedli do tega, da je bil pri polovici primerov rak ozdravljen. 

"To je prvi primer, da se molekularni plazmon uporablja na tak način, da spodbudi celotno molekulo in da v resnici proizvede mehanično delovanje, ki se ga uporabi za dosego določenega cilja - v tem primeru trganje membrane rakavih celic," je povedal kemik Ciceron Ayala-Orozco.

Znanstveniki zdaj preiskujejo tudi druge molekule z enakim potencialom. Študijo so objavili v časopisu Nature Chemistry.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta