Letošnji zakonsko določen regres za letni dopust bo nekoliko višji kot lani. To pa zato, ker se je januarja zvišala minimalna plača. Ta je namreč zakonski minimum za izplačilo regresa. Lani je ta znesek znašal 940 evrov neto (ker je regres razbremenjen davkov in prispevkov), letos bo višji, in sicer 1024 evrov neto. Seveda pa lahko delodajalci, tudi v javnem sektorju, zaposlenim izplačajo višji regres, če je tako določeno v kolektivni pogodbi. Po zadnjih marčevskih podatkih je maksimalen neobdavčeni regres 1977,20 evra.
Sindikati zahtevajo 1300 evrov
Tako so denimo lani sindikati samo za prejemnike minimalne plače v javnem sektorju izpogajali regres v višini 1050 evrov. Tudi letos pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja še potekajo, so povedali na ministrstvu za javno upravo. Sindikati zahtevajo 1300 evrov regresa za vse državne uslužbence. Eden od njihovih argumentov pa je tudi, da v javnem sektorju večina, za razliko od zasebnega, vedno dobi samo minimum tistega, kar določa zakon o delovnih razmerjih.
Vlada tej zahtevi ni najbolj naklonjena, še posebej ne, da bi veljala za vse. Povprečne plače v javnem sektorju so se prav v zadnjem letu občutneje povišale zaradi kriznih dodatkov, ki jih dobivajo zaposleni. Seveda ne vsi in še zdaleč ne vsi enako visokih, pa opozarjajo sindikati. Kaj pa vsi tisti, ki so na čakanju na delo ali imajo zaradi epidemije skrajšani delovni čas? Ali tudi tem pripada regres?
- 940 evrov je lani znašal minimalni zakonsko določeni regres.
- 1050 evrov so lani dobili prejemniki minimalne plače v javnem sektorju.
- 1024 evrov bo letos znašal najnižji regres.
- 1977,20 evra je maksimalna višina neobdavčenega regresa po marčevskih podatkih.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo prosili za odgovor, kaj se v tem primeru zgodi z izplačilom regresa, in tudi, kaj z odmero letnega dopusta, ki jo morajo do 31. marca delodajalci poslati zaposlenim. Pojasnili so, da delavec v času začasnega čakanja na delo delovnih nalog začasno sicer ne opravlja, vendar se mu delovnopravni status zaradi tega ne spremeni. Ukrep začasnega čakanja na delo, enako velja tudi za ukrep skrajšanega delovnega časa, zato ne vpliva na uresničevanje pravice do letnega dopusta in regresa za letni dopust.
Lanski dopust lahko izkoristite do konca leta
"Pravica do letnega dopusta se veže na delovno razmerje, delavec ohrani pravico do letnega dopusta in tudi pravico do regresa za letni dopust. Če bo delavec celotno letošnje koledarsko leto torej v delovnem razmerju, mu pripadata pravica do celotnega letnega dopusta in pravica do celotnega regresa za letni dopust," je povedal Damjan Mašera, vodja sektorja za delovna razmerja in druge oblike dela na ministrstvu.
Če dobite odpoved delovnega razmerja, pa vam pripada sorazmerni del letnega dopusta in posledično tudi sorazmerni del regresa za letni dopust. Torej ena dvanajstina za vsak mesec zaposlitve. Regres mora biti zaposlenim izplačan do 1. julija, v izjemnih primerih (denimo nelikvidnost podjetja) najkasneje do 1. novembra in tukaj ni nobenih sprememb, ne glede na epidemijo.
Velja pa ob tem spomniti na posebnosti, ki letos zaradi epidemije veljajo pri koriščenju starega letnega dopusta, določene v sedmem protikoronskem paketu. Tako je bilo mogoče neizrabljen dopust iz leta 2019 koristiti še letos, do 28. februarja. Če pa imate še lanski dopust, ki bi ga v skladu z zakonom morali porabiti do 30. junija, vam ni treba skrbeti. Letos boste lanskoletni dopust lahko koristili vse do konca leta.