Med epidemijo velika rast prebivalcev Kranjske Gore, podobno tudi v Piranu, Podčetrtku ...

Asja Lednik
09.10.2021 12:36
V času epidemije covida-19 oziroma v času epidemioloških ukrepov omejitve gibanja na občine se je število prebivalcev v Kranjski Gori močno povečalo. V zadnjem letu je zraslo kar za 44 odstotkov oziroma za 2300 prebivalcev. Gre za fiktivno rast zaradi prijave prebivališča, dejansko pa število prebivalcev upada.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Kot so zapisali na portalu projekta Zlati kamen, ki ga vodita podjetji SBR in Planet GV, primerjava števila prebivalcev v lanskem in prvi polovici letošnjega leta kaže, da se je v kranjskogorski občini število prebivalcev povečalo s 5225 na 7522, kar predstavlja skoraj 44-odstotno rast.

Vendar gre za virtualno in ne realno rast. Lastniki počitniških nepremičnin so namreč spremenili svoje stalno prebivališče, da bi se v času zaprtja države lahko bolj svobodno gibali po državi, torej vsaj med občino, kjer so zares doma in med tisto, kjer so doma na papirju, so pojasnili pri projektu Zlati kamen.

Povečano število prijavljenih prebivalcev občini prinaša več prihodkov od povprečnine. Po preprostem izračunu s 628 evri povprečnine bi se kranjskogorski proračun povečal za 1,5 milijona evrov, kar ob dobrih devetih milijonih, kolikor so znašali prihodki v zadnjih letih, ni zanemarljivo. Ker gre za administrativno, in ne dejansko rast, pa ne vpliva na obremenitev infrastrukture in dodatne stroške občine.

Epidemija vplivala na rast števila prebivalcev tudi v nekaterih drugih letoviških krajih

Kot je za STA povedal kranjskogorski župan Janez Hrovat, pa se nekateri novoprijavljeni prebivalci tudi že odjavljajo. Kot je izpostavil, ima dejstvo, da je Kranjska Gora kot turistična destinacija zelo privlačna za počitniška stanovanja in hiše, dobre in slabe strani.

Med slabimi je zlasti precejšen dvig cen nepremičnin, kar je grožnja za lokalno prebivalstvo. To zaradi visokih cen prodaja svoje nepremičnine, saj za ceno ene nekje drugje kupi celo dve ali tri nepremičnine. Zato se dejansko število prebivalcev kranjskogorske občine zmanjšuje in se je v prejšnjih štirih ali petih letih zmanjšalo s 5300 na 5200, je opozoril župan.

Epidemija oziroma epidemiološki ukrepi so v zadnjem letu vplivali na rast števila prebivalcev tudi v nekaterih drugih letoviških krajih, od Bohinja in Bovca do Podčetrtka in Pirana. Vzporedno s tem se je število prebivalcev zmanjšalo v nekaterih mestih, v Ljubljani celo za več kot 1000.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta