Vlada s sredo sprošča delovanje knjižnic, galerij in muzejev, pa tudi storitve nepremičninskega posredovanja in dimnikarske storitve. Kot je zapisano v sporočilu po današnji dopisni seji vlade, pa bo s ponedeljkom med drugim spet dovoljena tudi strežba gostinskih lokalov na prostem.
Na današnji dopisni seji je vlada dopolnila seznam izjem, za katere ne velja več prepoved ponujanja in prodaje blaga in storitev, pri katerih je ob upoštevanju navodil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) možno zagotoviti minimalni stik med ponudnikom in potrošnikom ali je manjša možnost okužbe, ker se izvajajo na prostem zunaj zaprtih prostorov.
Že v sredo bodo tako sproščene storitve nepremičninskega posredovanja. Kot so pojasnili na vladi, menijo, da je tudi pri nepremičninske posredovanju stik med ponudnikom storitev in potrošniki minimalen ter da je ob strogem upoštevanju navodil NIJZ možnost okužbe s covidom-19 preprečena ali minimalna.
{twitter}{twitter}https://twitter.com/vladaRS/status/1255193730660909056{/twitter}{/twitter}
Postopno sproščajo tudi storitve na področju kulturne dejavnosti, kjer je kljub zaprtemu prostoru storitev možno organizirati na način, da je onemogočen stik med obiskovalci ali je stik minimalen. Tu vlada izpostavlja knjižnice, muzeje in galerije, kjer je število obiskovalcev in njihovo gibanje v prostoru ob upoštevanju navodil NIJZ lahko strogo nadzorovano.
Zaradi povečanega tveganja zaradi neoskrbovanih naprav pa se je vlada danes odločila tudi za sprostitev dimnikarske dejavnosti.
S ponedeljkom pa bodo sproščene tudi strežba izključno na terasah in vrtovih gostinskih lokalov, torej na prostem, storitve izdelave in popravil na področju tekstilne, obutvene in usnjarske dejavnosti ter izdelava ključev in storitve fotografov, fotokopirnic, urarjev ter zlatarjev.
Vključitev strežbe na terasah in vrtovih gostinskih lokalov pomeni začetek sproščanja gostinske dejavnosti, pri kateri je zaradi odprtega prostora ob upoštevanju navodil NIJZ možnost okužbe možno preprečiti oz. zmanjšati na minimum, so izpostavili na vladi.
Pa omejitev gibanja?
Vlada je sicer danes sprejela tudi odgovor na dopolnitve pobude za presojo ustavnosti o omejitvah gibanja. Glede na zmanjševanje števila okuženih sproščanju določenih drugih ukrepov sicer sledijo tudi z omilitvami pri omejitvi gibanja oziroma s širitvijo upravičenih izjem. Ukrepi, ki ostajajo v veljavi, pa so po mnenju vlade še vedno nujni za varovanje javnega zdravja in življenja prebivalcev v danih okoliščinah ne posegajo nesorazmerno v človekove pravice.
Glede očitkov o nespoštovanju načela delitve oblasti pa vlada pojasnjuje, da se z vidika razmerja med zakonodajno in izvršilno oblastjo ni nič spremenilo, ker izredno stanje ni bilo razglašeno. Vse ukrepe vlada sprejema na podlagi veljavnih zakonskih podlag, ki jih je sprejel DZ in jih vedno lahko tudi spremeni, če presodi, da je to potrebno, so še navedli v odgovoru, zapisanem v sporočilu po seji vlade.