Ozračje se segreva še hitreje kot predvideno v pariškem sporazumu

STA, A.L.
17.09.2019 14:33

Emisije toplogrednih plinov povzročajo hitrejše globalno segrevanje, kot je bilo predvideno, kažejo meritve po novih modelih, ki bodo zamenjali tiste, ki so jih pri dozdajšnjih projekcijah uporabljali znanstveniki ZN. Povprečne temperature bi se lahko do leta 2100 zvišale za 6,5 do sedem stopinj Celzija oz. dve stopinji več od aktualne napovedi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Novi izračuni, ki so nastali v dveh vodilnih raziskovalnih centrih v Franciji, so tako še precej bolj pesimistični od aktualnega scenarija Mednarodnega panela za podnebne spremembe (IPCC), poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Znanstveniki opozarjajo, da bo cilje pariškega podnebnega sporazuma, skladno s katerimi naj bi dvig globalne temperature omejili občutno pod dve stopinji Celzija oz., če bi bilo mogoče, pod 1,5 stopinje Celzija, še težje doseči.
Vodja Inštituta Pierre Simon Laplace Climate Modelling Centre Olivier Boucher je izpostavil, da meritve po novih modelih kažejo, da je scenarij, po katerem naj bi globalno segrevanje ostalo pod dvema stopinjama Celzije, vprašljiv.
Doslej so se globalne temperature zvišale za eno stopinjo Celzija, pa se svet že sooča z vse bolj smrtonosnimi vročinskimi valovi, sušami, poplavami, tropskimi cikloni in naraščanjem morske gladine.
Nova modela merjenja bosta skupaj z nekaterimi drugimi upoštevana že v naslednjem obsežnejšem poročilu IPCC leta 2021.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta