En in drugi JJ ali novokomponirane strategije državljanskega upora

Marko Crnkovič Marko Crnkovič
26.07.2020 07:00

Poveljniki in dezerterji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Večer

Današnje, da ne rečem novodobne ali celo novokomponirane strategije državljanskega upora proti oblasti se mi zdijo naivne, neučinkovite, pretenciozne … - in nepotrpežljive. Tako kot Rim ni bil zgrajen v enem dnevu, ga tudi zrušiti ni mogoče kar čez noč. Predvsem pa ga ni mogoče zrušiti s totalitarno motivatorsko patetiko, ki je samo civilnodružbena plat oblasti.

Brez prevoda

Kolumna Matjaža Grudna, v kateri opisuje, kako je namesto uradnega besedila armijske prisege sam sebi v brado recitiral verze Lennonove skladbe Imagine, me ne bi smela presenetiti. Lahko bi si bil mislil, da nisem bil edini, ki je v JLA fejkal zakletvo, pardon: prisego.
"Svečano se obavezujem da ću braniti nezavisnost, ustavni poredak, nepovredivost i celokupnost Socijalističke federativne republike Jugoslavije i da ću čuvati i razvijati bratstvo i jedinstvo naših naroda i narodnosti. Uvek ću savesno i disciplinovano izvršavati obaveze i dužnosti branioca svoje samoupravne socijalističke domovine i biti spreman da se borim za njenu slobodu i čast, ne žaleći da u toj borbi dam i svoj život."

Nerazumljive enozložnice

Jaz sam sicer nisem bil tako kreativen kot Gruden. Čeprav sem znal na pamet veliko glasbenih besedil, s katerimi bi lahko odlično izrazil svoje nemočno, a cinično nestrinjanje z doktrino in namišljenim smislom služenja vojaškega roka v JLA, mi tistega dne v kasarni na Dedinju to ni prišlo na misel.
Moja mala privatna načelna diverzija ni bila premeditirano dejanje. Bila je impulziven mladostniški upor do uniforme in odpor do tega, da bom moral leto dni prebiti v talilni vukojebini bratstva i jedinstva - pod strogo disciplino in askezo poslušnosti, politično indoktrinacijo, daleč od doma, zraven pa še učeč se uništavanja žive sile. Tako sem nazadnje kar improviziral. Bilo je skoraj nemogoče, da bi v postroju gušterske brigade oktobarske klase 1981 vojne pošte 4795-6, 11000 Beograd, kdo opazil ravno mene, da z molkom bojkotiram zakletvo. Ampak ziher je ziher. Strah je pomemben motivator tudi pri vojakih. Tako sem vendarle odpiral usta skupaj s množico in izgovarjal poljubne, nerazumljive enozložnice brez repa in glave.

Namišljeni fašizem

Teh spominov ne obujam zato, ker bi se mi ponotranjeno mladinsko disidentstvo zdelo ne vem kak zgled za današnjo mladino. Ta ima popolnoma drugačne izkušnje - ali pa jih sploh nima. Prej kvečjemu zato, ker se mi zdi, da so tudi mnogi, premnogi pripadniki moje generacije že pozabili na narodove blagre intelektualnih drž, ki vsebujejo cinizem, distanco, skepso, ironijo … - predvsem pa na dvoumnost upora do dvoumne oblasti.
Gruden opominja, da je bila JLA ideološko pervertirana - danes bi rekli "izrojena"- naslednica (oboroženega) upora, boja za svobodo, narodnoosvobodilnega boja, če hočete, ali kot sam pravi: antifašizma. Bila je "instrumentalizacija zgodovine, ki sta jo v svojem upravičevanju avtoritarnega enoumja uporabljali bivša jugoslovanska vojska in oblast".
Sam bi dodal, da je današnje uporništvo samo do skrajnosti prignano zavračanje namišljenega fašizma in samodeklariranega antifašizma kot generične zmerljivke za karkoli nesprejemljivega in podobno totalitarnega - s to pripombo, seveda, da sam razumem totalitarizem kot nekaj zapovedanega in samoumevnega, kar bi morali brezpogojno, brez debate sprejemati vsi in se s tem tudi vsi strinjati.

Besede brez vsebine

Fašizem je samo beseda brez vsebine. Tudi antifašizem je samo beseda brez vsebine. Tako Janez Janša kot Jaša Jenull, obe alegoriji oblasti oziroma odpora se mi s stališča ciničnega, distanciranega, skeptičnega in ironičnega državljana, ki je v življenju videl - čeprav ne tudi doživel na lastni koži - že kaj hujšega kot to sceno zdaj, zdita kot dve plati iste medalje. Razlika med njima je samo v tem, da je prvi JJ na oblasti, drugi JJ pa ne. Prvi je organizator, če že ne poveljnik vojske hvaležnih in poslušnih, drugi pa sufler nerazumljivih enozložnic, s katerimi nehvaležni in neposlušni bojkotirajo prisego.
Toda če vemo, kaj delamo in hočemo - ali če tudi nič ne delamo ali ničesar nočemo, dokler ne vemo točno kaj -, ni niti približno bolj samoumevno ali celo državljansko biti med dezerterji kot pa v zapriseženi vojski.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.