"Zakaj se delate norca iz naroda?" Ste vedeli, komu ostane drobiž, ki ga kupci pustijo na blagajni?

A.L.
15.02.2024 10:43

Trgovce smo vprašali, kaj naredijo z drobižem, ki ga na blagajni pustijo kupci. Komu ta ostane?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Boris Vugrinec

Potem ko smo v Večeru objavili članek o spremembi na oddelku kruha v posameznih Mercatorjevih trgovinah, se je na nas obrnil bralec, ki se sprašuje, zakaj zaposlenim na blagajnah v Mercatorju "jemljete drobiž, ki jim ga pustim ob koncu nakupa. Zakaj se delate norca iz naroda". Mercator in druge trgovce, prisotne na slovenskem trgu, smo tako vprašali, kaj naredijo z drobižem, ki ga prodajalcem puščajo kupci. Komu ta ostane? Odgovori so precej skopi.

V Mercatorju, na katerega je letela obtožba bralca, pojasnjujejo, da, kar se tiče "viškov v blagajni", organizacijsko navodilo o blagajniškem poslovanju na tem področju ostaja že vrsto let enako - viški se polagajo h kupnini. V Hoferju medtem kratko povedo, da napitnin ob koncu nakupa ne pričakujejo in jih ne sprejemajo. 

Profimedia

V Sparovih trgovinah pa velja sledeče: "Po internih usmeritvah dela za trgovine se denar ne sme nahajati prosto ležeč v bližini blagajne. Ko kupec opravi in zaključi svoj nakup, se morebitni drobiž pospravi v blagajniški predal in gre v blagajniški zaključek." Tovrstnih primerov je zelo malo, saj je več kot dve tretjini nakupov v njihovih trgovinah opravljenih s plačilno kartico.

Kaj naredijo, če se razlika na posamezni blagajni ponavlja?

Tudi v Tušu se pri plačevanju z gotovino ves denar, tudi morebitni presežki drobiža, zbirajo v blagajnah. "Ob koncu delovnega dne se ugotovijo morebitne razlike v stanju, ki jih redno spremljamo. Pri tem ni bistvenega odstopanja med zabeleženim in dejanskim stanjem v blagajnah," pojasnijo.

Kako pa je v Lidlu? V veljavi imajo interno smernico, ki opredeljuje ravnanje z darili in poklonili in v skladu s katero sprejemanje in dajanje daril ter njim podobnih uslug s strani tretjih oseb ni dovoljeno. "V navedeno prepoved sodi tudi prejemanje napitnin zaposlenih. Ta smernica prispeva k skladnosti pri poslovanju, ki je nepogrešljiv del naše podjetniške kulture, enotnemu delovnemu okolju in preprečevanju morebitnih nejasnosti v zvezi s tem."

V primeru, da po zaključku blagajne kljub temu ostane višek, ta ostane v blagajni, "saj ne moremo brez dvoma dokazati, da do viška ni prišlo zaradi morebitne napake pri vračilu preostanka denarja kupcu. Obenem pa v primeru, da je na blagajni minus, naš zaposleni tega ne krije sam, saj sklepamo, da je prišlo do manjka zaradi nenamerne napake. V kolikor se razlika na posamezni blagajni ponavlja, predvsem pa v primeru, ko gre za višje zneske, situacijo podrobno analiziramo".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta