Na dobavo bivalnega vozila je treba čakati leto in več. Struktura uporabnikov pa se je spremenila, to se vidi na parkiriščih

Mitja Sagaj
28.07.2021 06:00
Predsednik Caravaning Cluba Slovenije svetuje, da se pred nakupom bivalnega vozila ali najemom le malo pozanimamo, kako se obnašati in ravnati na parkiriščih, postajališčih in v kampih. Prej je bila gneča z avtodomi po Sloveniji, po delni sprostitvi pa so jo mnogi mahnili v sosednje države.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V okviru projekta mreže postajališč za avtodome po Sloveniji je postajališča uredilo že več kot 160 občin. 
Andrej Petelinšek

"Tako kot drugod se ukrepi, povezani s covidom-19, odražajo tudi pri nas v klubu, zato so člani potovanja prilagodili predvsem na domače destinacije," pravi Marjan Krempl, predsednik Caravaning Cluba Slovenije, ki povezuje lastnike avtodomov in bivalnih prikolic iz vse Slovenije. ​Pravi, da je bilo v spomladanskih mesecih v Slovenji težko najti prosto mesto na parkiriščih in postajališčih za avtodome, ki so bili edina možnost za bivanje na določenem območju. "Projekt mreže postajališč za avtodome po Sloveniji, v okviru katerega je postajališča uredilo že več kot 160 občin, se je v tem obdobju pokazal kot uspešen in je v tem času omogočal večini lastnikov avtodomov možnost potovanja in bivanja, saj so bile druge nastanitvene destinacije zaprte," pravi sogovornik in omenja, da pa se je v poletnih mesecih letos, po delni sprostitvi pogojev za vstop, marsikdo odločil za potovanje v sosednje države.

"To velja tudi za naše člane, zato jih najdemo na vseh destinacijah po evropskih državah, največ v Italiji, Avstriji, na Hrvaškem in v Grčiji," pravi Krempl in dodaja, da sta zaradi omejitev gibanja in oteženega vstopa v druge države avtodom ali prikolica postala skoraj edini možen način potovanja. "Zato je prodaja počitniških vozil pri nas močno narasla, enako pa velja za vse evropske proizvajalce počitniških vozil. Na dobavo bivalnega vozila je treba čakati leto ali celo več."

Krempl še dodaja, da so se zaradi povečanja števila avtodomov in bivalnih prikolic ob omejenem številu mest za nastanitev ali parkiranje spomladi soočali s povečanimi obremenitvami na določenih območjih v Sloveniji: "Tako smo od petka do nedelje beležili preko 500 avtodomov v Izoli. Podobno je bilo tudi drugod po Sloveniji. To je seveda povzročilo težave upravljavcem parkirišč in tudi lastnikom bivalnih vozil ter povzročilo veliko slabe volje."

Spremenila se je namreč struktura uporabnikov, s tem pa tudi obnašanje posameznikov na parkiriščih in postajališčih: "Zaradi nepoznavanja pravil obnašanja so nekateri prostor za parkiranje izkoristili, kot da so v kampu (odpirali markize, postavljali mize, stole za daljši čas, op. a.). Svetujem, da se pred nakupom bivalnega vozila ali najemom le malo pozanimamo, kako se obnašati in ravnati na parkiriščih, postajališčih in v kampih. S spoštovanjem splošnih pravil obnašanja bo potovanje ali vikend, preživet z bivalnim vozilom, lepši."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta