Dvaindvajset organizacij in nekaj posameznikov, med drugim Ženski lobi Slovenije, Društvo SOS telefon, Mirovni inštitut, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij-PIC in Slovenska filantropija, je na vlado naslovilo javni poziv, da se ponovno odprejo šole in vrtci. S tem bi, piše v pozivu, otrokom vrnili kakovostni izobraževalni proces in dobrobiti, ki jim jih prinaša bivanje med vrstniki v šolski skupnosti, zmanjšali pa bi tudi breme, ki ga v času epidemije nosijo ženske.
Šolanje doma ima hude kratkoročne in dolgoročne negativne posledice za otroke, opozarjajo. Otroci posvetijo učenju manj časa, obenem se soočajo s spremenjenimi oblikami interakcije z vrstnicami in vrstniki. Zaprtje šol pa še zlasti prizadene mlajše otroke, otroke z učnimi težavami, otroke s posebnimi potrebami ter otroke iz priseljenskih družin in etničnih manjšin. Na uspeh vplivajo tudi socialno-ekonomske razmere, v katerih otroci živijo, vključno z različno dostopnostjo do tehnologije, kar povečuje neenakost možnosti otrok za učenje in osvajanje znanja. Povečuje se neenakost socialno-emocionalnih veščin. Socialna neenakost pa se utegne zaradi vse večje socialne vrzeli tako v kognitivnih kot v socialno-emocionalnih veščinah otrok ohranjati in s časom celo povečati ter prenašati na naslednje generacije.
Izpostavljajo tudi posledice, ki jih ima odločitev za ponovno zaprtje šol in skrajno omejeno delovanje vrtcev za ženske. Ženske so tiste, "ki prevzemajo večje breme te odločitve, ki se kaže tako v povečanem številu obveznosti in večji pojavnosti stresa zaradi usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja kot tudi v opustitvi v celoti plačanega dela zaradi skrbi in vzgoje otrok". Svarijo tudi pred dolgoročnimi posledicami v obliki povečane plačne vrzeli, stisk in poslabšanja duševnega zdravja žensk, pa tudi večje finančne odvisnosti žensk.
Epidemija covida-19 je ženske v večji meri prizadela tudi iz drugih razlogov, navajajo. Zaradi karanten je poraslo nasilje v družini, ki v večini primerov prizadene prav ženske in otroke. Ženske pa predstavljajo tudi večino zaposlenih v panogah, ki znatno krčijo svoje storitve oziroma so svojo dejavnost morale povsem ustaviti.