Sindikat delavcev gostinstva in turizma odločevalcem poslal javno pismo, v njem tudi o "totalni, škodljivi ignoranci sedanje oblasti in stroke"

STA, A.L.
04.05.2021 14:37
Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je odločevalcem danes poslal javno pismo, v katerem izraža željo po socialnem dialogu. V sindikatu želijo tudi socialno varnost in delo, zato so znova pozvali k odpravi po njihovem diskriminatornih pogojev za ponujanje turističnih in gostinskih storitev.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Sindikat je v pismu izpostavil "neodzivnost in prezrtost" vseh doslej posredovanih pozivov in apelov vladi in odgovornim ministrstvom. "Še posebej pa izpostavljamo zdravstveno stroko," so navedli. Odgovore na svoja vprašanja od Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), vlade in različnih ministrov zahtevajo že od konca marca, a brez uspeha. Pred dobrim tednom dni so NIJZ, ministrstvo za zdravje in vladno strokovno skupino za covid-19 pisno zaprosili za razgovor o ukrepih in pogojih vrnitve na delo za delavke in delavce v dejavnosti, a tudi tokrat odziva ni bilo.

V sindikatu zato govorijo o "totalni, škodljivi ignoranci sedanje oblasti in stroke", ki kroji usodo dejavnosti gostinstva in turizma ter številnih zaposlenih in njihovih družin. "V sindikatu smo prepričani, da morata politika in stroka voditi socialni dialog tudi s predstavniki sindikata," so zapisali v pismu, ki so ga med drugim naslovili na NIJZ, vodjo vladne posvetovalne skupine za covid-19 Matejo Logar, zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja ter gospodarskega ministra Zdravka Počivalška.

"Delavke in delavci nismo le mrtve črke ali številke na papirju, kot nas obravnavate"

Dosedanja prizadevanja za ohranitev delovnih mest niso dovolj, so prepričani. Navajajo podatke zavoda za zaposlovanje, da je bilo od marca 2020 do vključno aprila letos iz panoge gostinstva in turizma prijavljenih 14.459 oseb. Drugi delavci in delavke so že sedem mesecev na čakanju na delo z 80-odstotnim nadomestilom plače. Tudi zaradi negotovosti odhajajo iz branže.

Sindikat nasprotuje pogojem opravljanja dejavnosti, ki po njihovi oceni ustvarjajo dvojna merila. "Ena za elito, poslovneže in politiko, druga za preostale državljanke in državljane, ki smo očitno za ta prve drugorazredni," so navedli. "Za to, da bomo slednji popili kavo ali čaj v notranjem prostoru gostilne ali pojedli sendvič, pač ne želimo izkazovati nobenih dokazov," so zapisali in ocenili, da so pri tem zlasti kaznovani vsi tisti, ki niso preboleli covida-19 ali ne morejo pridobiti dokaza o prebolelosti ter tisti, ki niso cepljeni ter se ne želijo testirati.

Opozorili so tudi na ostale "neživljenjske" pogoje opravljanja dejavnosti na terasah in vrtovih, kot so razdalja med mizami in stoli ter kratek obratovalni čas, ki so po njihovem "nesmiselni, glede na to, da so znanstveniki ugotovili, da je možnost okužbe zunaj minimalna".

"Delavke in delavci nismo le mrtve črke ali številke na papirju, kot nas obravnavate, mi smo živa bitja, ki se želimo vrniti nazaj na delo, da bomo preživeli! Zato sprostite ukrepe in pogoje, ki nam bodo to tudi omogočali," sta pismo sklenila generalna sekretarka sindikata Breda Črnčec in njegov predsednik Kristijan Lasbaher.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta