Nas čakajo še meseci "neprijetnega" življenja? Beovićeva: Situacija v bolnišnicah je na zgornjem robu

STA, VČ
07.11.2020 14:27

Morda se bližamo vrhu drugega vala epidemije, pravi vodja strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje. Leon Cizelj z IJS-ja pa: Še vedno je najbolj zanesljiv podatek število bolnikov v bolnišnicah: zdaj se število pozitivnih primerov podvoji v 12 ali 13 dneh.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bojana Beović. Fotografija je nastala, ko maske zunaj še niso bile obvezne.
Robert Balen

"Najnovejše številke kažejo, da se morda res bližamo vrhuncu drugega vala epidemije. Trenutno smo v situaciji, ko je tisto, kar nam res pove o gibanju epidemije, število hospitaliziranih bolnikov, in sicer zaradi sprememb v načinu testiranja. Tu moramo biti previdni pri interpretaciji podatkov," je za Slovensko tiskovno agencijo v soboto pojasnila infektologinja in vodja strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović.

Pravi, da je bila malenkost optimistična že prejšnji konec tedna, pa se je med tednom potem izkazalo, da za to ni bilo razloga, saj so se bolnišnice skokovito polnile. "Situacija je v bolnišnicah na zgornjem robu," je ponovila. Čas bo po besedah Beovićeve pokazal, kje smo.

"Na vsak način moramo ne samo spraviti situacijo v neki plato, ki pomeni, da lahko situacijo vzdržujemo z ukrepi, ki jih imamo. Na vsak način pa si ne želimo, da bi ti ukrepi trajali, saj so za naša življenja zelo neprijetni, dobesedno ogrožajoči sami po sebi. Želimo si, da bi ti ukrepi imeli učinek, ki bi obrnili krivuljo navzdol, saj bo lahko samo v tem primeru možno govoriti o sproščanju in nekoliko bolj normalnem življenju vsaj nekaj časa," je pojasnila. Čaka da nas še nekaj mesecev takega življenja. "Moramo biti izjemno previdni, saj lahko ogromno naredimo na individualni ravni. Od tega je odvisno, ali bodo potrebni ukrepi na državni ravni. Pričakujemo, da bo naslednje leto del težav rešilo učinkovito cepivo. Do takrat je treba zdržati s čim manj žrtvami," je sklenila.

Če se bodo ukrepi, sprejeti 26. oktobra, izkazali za zadostne, je mogoče pričakovati vrh epidemije, pa je ocenil vodja odseka za reaktorsko tehniko na Institutu Jožef Stefan Leon Cizelj. Število okužb sicer upada, a je po njegovih besedah ta upočasnitev prenizka, da bi ustavili epidemijo.

Še vedno je najbolj zanesljiv podatek število bolnikov v bolnišnicah. Reprodukcijsko število trenutno znaša 1,5, kar pomeni, da se število pozitivnih primerov podvoji v 12 ali 13 dneh, je pojasnil. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta