Tožilstvo zavrglo ovadbo za "krvave" mize pred Simonitijevim ministrstvom, oglasil se je direktor policije Olaj

Va, STA
28.07.2021 11:06
V konkretnem primeru ni šlo za objektivno grožnjo z napadom na življenje ali telo oškodovancev, so tožilci odločili o akciji lansko jesen pred sedežem ministrstva za kulturo, prvi policist v državi pa poziva pravosodno ministrstvo, naj ukrepa.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Z rdečo barvo popackane mize in stoli so bili umetniška akcija, pravijo tožilci. 
MK

"Tožilstvo je zavrglo kazensko ovadbo policije glede krvavih miz pred ministrstvom za kulturo," je na twitterju objavilo ministrstvo za kulturo. 

MK: Odločitev sprejemamo, opozarjamo pa na stopnjevanje groženj  

"Odločitev sprejemamo, pri tem pa opozarjamo na stopnjevanje groženj, ki ščuvajo k nasilju tako pred ministrstvom kot pred domovi uslužbencev ministrstva," so tvitnili na ministrstvu, to pa je nagovorilo generalnega direktorja policije Antona Olaja, da je tvitinil: "Sem kritičen do takšne 'lahkotne' ocene (interpretacije) in posledično odločitve (zavržbe) ljubljanskega tožilstva. Občutek je, da prihaja v SLO do opuščanja varovanja sistema vrednot, na katerih je pravni red utemeljen."

Olaj zaključi na twitterju z vprašanjem, ali bo ministrstvo za pravosodje "našlo ustrezne rešitve". Šef policije pošilja torej direktive pravosodnemu ministrstvu? O katerih vrednotah govori Olaj?

Simoniti je zahteval ukrepanje 

Akcija za kulturo na pobudo Aktiva delavk in delavcev v kulturi 23. oktobra lani je bila med drugim odziv na odločitev ministrstva, da se morajo zaradi obnove stavbe na Metelkovi 6 nevladne organizacije od tam izseliti do konca januarja. Izvedla jo je skupina anonimnih predstavnikov aktiva delavk in delavcev v kulturi. Kot so sporočili po akciji, zahtevajo odstop ministra Vaska Simonitija, spisali so tudi njegovo odstopno izjavo, pred ministrstvom pa razpostavili pisarniške mize za kulturne odločevalce: poleg ministra Simonitija so jih dobili še Ignacija Fridl Jarc, Miro Petek, Alenka Gotar, Mitja Iršič in Vesna Jurca Tadel. Med njihovimi "delovnimi zaznamki" so bili slogani Smrt umetnosti, Pohojsajmo filme, Deložirajmo M6 in Zasužnjimo RTV. Na vsaki mizi je bila poleg mlakuž rdeče barve tudi odstopna izjava.

Minister Simoniti je v odzivu na akcijo takrat ocenil, da je to grožnja s smrtjo njemu in njegovim sodelavcem. Ravnanje je označil za skrajno nevarno in policijo pozval k takojšnjemu ukrepanju. Prizor pred njegovim ministrstvom je predstavljal "pisarno po umoru: na cesto so postavljene mize, obrizgane z barvo, ki predstavlja kri, na mizah so jasno napisana imena sodelavcev", se je odzval.

"Od politike se pričakuje, da je do marsikatere provokacije strpna. Toda, ko gre za grožnjo z likvidacijo ne le politiku, temveč tudi uradnikom, ki opravljajo svoje delo, je potrebno jasno povedati, da so šle stvari predaleč," tako Simoniti takrat.

Tožilstvo: Bil je umetniški projekt 

Torej ovadba je zdaj zavržena z utemeljitvijo, da "v konkretnem primeru ni šlo za objektivno grožnjo z napadom na življenje ali telo oškodovancev. Osumljenca sta skupaj z ostalimi protestniki s tem sicer povzročila vznemirjenje oškodovancev, vendar pa takšno ravnanje še ni inkriminirano in kaznivo."

"Ravnanje ni takšne narave, da bi ga lahko označili kot resno grožnjo in iz katerega bi izhajal namen osumljenih, da so oškodovancem resno grozili z napadom na njihovo življenje ali telo, temveč je šlo, kot sta se osumljenca sama izrazila, za umetniški projekt kot očitne provokacije zaradi nezadovoljstva," so odločili tožilci. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta